• 1
  • 2
2014-11-22, 15:55
  #1
Medlem
skylten92s avatar
Till min stora förvåning hittade jag ingen specifik tråd om denna film när jag sökte efter den(annars får ni upplysa mig).

Det här är min absoluta favorit bland actionfilmer, och det finns flera orsaker:

* Nicolas Cage i toppform innan hans bäst-före datum passerade.
* Michael Bays bästa rulle på långa vägar.
* Hans Zimmers musik(*orgasm*).
* Sean Connery som en pensionerad och bitter före detta James Bond/soldat.
* En strålande insats av Ed Harris.


Såg den nog på TV för första gången när man var tonåring, och sen dess har man sett den fler gånger än vad jag kan komma ihåg. Det är en rulle som jag aldrig tröttnar på, Bättre än en vanlig popcorn film imo.

Vad har ni för åsikter om filmen?
När såg ni den för första gången?
Citera
2014-11-22, 15:56
  #2
Medlem
Powens avatar
Gillar den skarpt har sett den sjukt många gånger.
Citera
2014-11-22, 16:01
  #3
Medlem
Rakiis avatar
Såg den runt 1996 hos en kompis på video efter att en kille på skolgården snackat sig varm om den och berättat ingående om giftkulorna i scenen i början av filmen. Jag var en torsk på actionfilm på den tiden och hyrde film flitigt. Polaren jag såg den med hade den hemma då han var med i någon hemmavideoklubb och hans familj fick hem en massa bra filmer billigt.

Något år senare såg jag Bad Boys (första) tillsammans med ett kompisgäng, minns att vi spelade Quake och sen slog på filmen, vi var väl en fem-sex killar i klassen som såg den. Älskade Michael Bay som barn, ville se Armageddon på bio, men på den tiden var jag ingen flitig biobesökare utan hyrde alla filmer som man gjorde på 90-talet.
Citera
2014-11-22, 16:24
  #4
Medlem
franges avatar
Det är faktiskt en jävligt bra film, skulle anse att det nog är den bästa av Michael Bay's alster som annars brukar satsa mest på snygga foton och jävligt mycket explosioner, snarare än handling, skådespeleri och framförallt logik...
Citera
2014-11-22, 18:18
  #5
Medlem
swehardrockers avatar
Älskar den. Var/är en av mina favorit action filmer som barn samt en av mina favvo Connery rulle efter de klassiska Bond rullarna såklart
Citera
2014-11-22, 18:22
  #6
Medlem
Soulsurfers avatar
Helt klart det bästa jag har sett av Bay.

Tycker dock att Hans Zimmer får mer kredd än vad han förtjänar för The Rock då jag sällan ser någon annan än honom nämnas när det gäller musiken för filmen. Kanske inte så konstigt heller då han är mest känd, han skrev de största temana för filmen och att hans sound genomsyrade hela filmen.

Från början var det dock tänkt att det bara skulle vara Nick-Glennie Smiths projekt och att Zimmer inte skulle vara involverad alls.

En vanlig missuppfattning verkar vara att Zimmer skulle göra allt från början, att han har gjort det mesta av musiken, men att det var ont om tid och att några hjälpte till; detta är dock helt fel. Det är snarare de som hjälpte Nick Glennie-Smith för att han stötte på problem och för att det var ont om tid. Zimmer ville inte skriva någon musik för The Rock utan det var Glennie-Smiths projekt från första början. Producenten Bruckheimer var dock missnöjd med Glennie-Smiths material vilket gjorde att han fick hjälp av Zimmer som bland annat skrev huvudtemat och andra viktiga teman för filmen och hjälpte till med andra delar av filmmusiken. Glennie-Smith fortsatte med att adaptera det soundet som Zimmer satte upp som producenterna och Bay gillade. Tycker dock Zimmer får mer kredd än vad han förtjänar då de andra gjorde det mesta av grovjobbet som mycket sällan nämns. Fast medan Glennie-Smith fortsatta att adaptera det soundet som Zimmer införde fick han ont om tid eftersom det var väldigt mycket musik som skulle skrivas för filmen så Harry Gregson-Williams fick hoppa in och hjälpa till.

Så volymmässigt sett till största arbetsinsats är det nog mest Glennie-Smith, därefter Zimmer och sist Gregson-Williams, men det är lite svårt att veta exakt då det är ett samarbete trots att Glennie-Smith nog har gjort mest volymmässigt, men Zimmer har gjort de stora temana som sticker ut mest och satte även upp själva soundet för filmen, även han inte har gjort det mesta. Gregson-Williams skrev en del viktiga scener, bland annat biljakten som han skrev kanske 100 gånger innan han var nöjd (vet dock inte om det endast är han, förmodligen inte) så det är lite svårt att rangordna vem som har bidragit med mest och gjort mest då det beror helt på hur man ser det. Dock bör inte bara Zimmers namn nämnas enligt mig, även om det är han som sticker ut då det är hans sound som genomsyrar filmen och att de flesta stora teman är hans.

Kan vara det bästa samarbetet jag har hört för en actionfilm, men de som letar efter att endast höra Zimmer själv är detta inte rätt film.

Skall man vara petig är det nog lämpligast att nämna alla tre kompositörerna då alla tre har bidragit med viktiga delar av musiken. Dock inte konstigt att Zimmer sticker ut då han etablerade soundet och skrev de stora temana för filmen, trots att Glennie-Smith har gjort mer volymmässigt och Gregon-Williams en del viktiga scener. Soundet är väldigt viktigt tillsammans med de stora temana, men det är ju inte allt, musiken ska ju skrivas till alla scenerna också baserat på det soundet och det gjorde inte Zimmer i lika hög grad som de andra, även om han var delaktig i mycket.

Detta stycke är bara Nick-Glennie Smith för att ge ett konkret exempel - https://www.youtube.com/watch?v=VCT0_eGvi8A
__________________
Senast redigerad av Soulsurfer 2014-11-22 kl. 19:02.
Citera
2014-11-22, 19:17
  #7
Medlem
Carnage.s avatar
Jag föredrar Pain & Gain med en liiiten hårsmån, men visst är The Rock mega-fantastisk. Nicolas Cage är så jävla härlig.
Citera
2014-11-22, 19:33
  #8
Medlem
En gammal klassiker som jag ångrar bittert att jag tittade på igen nyligen.. Eller fanns det någon anledning till att superskurkmilitären berättade att de var just på ön?
Citera
2014-11-22, 21:08
  #9
Medlem
Energiknippes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Soulsurfer

Tycker dock att Hans Zimmer får mer kredd än vad han förtjänar för The Rock då jag sällan ser någon annan än honom nämnas när det gäller musik rätt film.



Inlägg som dessa är anledningen till att jag älskar FB, vilken kunskapsbank
Citera
2015-12-07, 02:52
  #10
Bannlyst


Detta är hittills en underbar film, har halva filmen kvar nu. Grym film!
Citera
2015-12-07, 04:19
  #11
Medlem
Ngts avatar
Vilka hyllningar. I mitt minne var det bara en menlös actionrulle... Fast jag var typ tolv när jag såg den. Dags för en omtitt med andra ord.
Citera
2015-12-07, 12:43
  #12
Medlem
FugitiveDucks avatar
Helt klart en av världens bästa actionfilmer. Karaktärerna och deras dialoger är till och med bättre än de grymma actionsekvenserna. Perfekt!
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in