Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-11-19, 17:09
  #25
Medlem
Antivalents avatar
Förmodligen är grabben homosexuell (han ser väldigt feminin ut i alla fall) och hatar sig själv. Därför, när han är nykter, är han feminismens och de mjuka värdenas riddare på N24. När han är berusad visar han sitt riktiga homosexuella jag, där han taffsar på män och spottar kvinnor i ansiktet.
Citera
2014-11-19, 17:09
  #26
Medlem
johnny_viciouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Stöld är det som anges i domen 2010
Ja, men det är en annan dom från 2010. Busy boy.
Citera
2014-11-19, 17:15
  #27
Medlem
bergochdals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av johnny_vicious
Han är inte alls den ende som heter Mohamed Touzari. Du har en 40+:are i Stockholm också. Vad nu det spelar för roll, domarna gäller ju Mohamed Touzari på Nyheter 24.

Touzari verkar dessutom ha ett stort uppmärksamhetsbehov. I en artikel i Arbetet från 2012 intervjuas han efter att ha ridit ut till försvar av en nätmobbad flicka. Några månader senare spottar han hamburgare i två flickors ansikte. Och slår dom i ansiktet.

Killen har problem.
Ser bara en Touzari i Sverige men okej. Denne verkar vara född i Norrland, Sverige så han är ingen ensamkommande.

http://nyheter24.se/debatt/777332-mo...ar-ar-rasister
Citera
2014-11-19, 17:17
  #28
Medlem
StigHails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Drivande i kvinnofrågor och/eller feminism????

På vilket sätt har du fått för dig att han skulle fylla den rollen?

Jag ser inget hinder i att han är kritisk till sitt eget och andra mäns beteende gentemot kvinnor - han låtsas ju inte att han står utanför gruppen som tar sig rättigheter.

Jag ser inte heller något i hinder i om han tar avstånd från sina tidigare handlingar och vänder sig emot män som begår liknande handlingar mot kvinnor.

Det kan ju vara så enkelt som att han kommit till insikt - precis som andra som begått brott eller dåliga handlingar faktiskt i efterhand kan ångra sig och vilja göra bättre.

Däremot tycker jag det blir minst sagt talande när du tror att det räcker med att en man uttrycker en åsikt för att denne skall ta över scenen och betraktas som "drivande" eller "språkrör" för kvinnor...

Det kanske är tankar som du borde fundera över i ditt förhållningssätt/tankemönster gentemot kvinnor.

Huruvida han skall sparkas eller inte går inte att svara på, eftersom vi inte vet om han kört med öppna kort eller varit bedräglig när han anlitades. Vi vet inte på vilka premisser han fått sitt uppdrag helt enkelt.

Att han däremot givetvis kommer att ifrågasättas från olika håll givet sin historik, det finner jag naturligt.
Sen finns det okej sätt att ifrågasätta på - och mindre okej sätt.

Men han försöker ju skylla ifrån sig på alla män, han vill att alla skall ha skulden och det för att lätta på sin egna börda,han vill normalisera sitt egna sjuka beteende. När jag läste det igår kväll så va en av dom första tankarna att han va någon slags mini Kapten Klänning och helt fel ute va jag inte.
Citera
2014-11-19, 17:17
  #29
Medlem
Empresss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antivalent
Förmodligen är grabben homosexuell (han ser väldigt feminin ut i alla fall) och hatar sig själv. Därför, när han är nykter, är han feminismens och de mjuka värdenas riddare på N24. När han är berusad visar han sitt riktiga homosexuella jag, där han taffsar på män och spottar kvinnor i ansiktet.

Bara för att man "ser feminin" så är det knappast en vettig "ledtråd" om den sexuella läggningen.
Finns gott om strighta killar som har ett väldigt "feminint" utseende. Medan det finns gott om homosexuella män som har väldigt maskulint utseende. Så kom drgandes med något annat än stereotypa klichéer som "mall" om man skall blanda in homosexualiteten.

Han kan lika gärna vara bisexuell.
Dock så har inte detta med att spotta på kvinnor något med den sexuella läggningen att göra i sig. Så försök att komma men något vettigt i stället för att återspegla dina direkta fördomar om sexuella läggningar.
Citera
2014-11-19, 18:04
  #30
Avstängd
Tydligen är det bara Friatider som kontaktat nyheter24 om detta. Nyheter24 vägrar att uttala sig. Jag har faktiskt svårt att se de "etablerade" medierna nämna detta överhuvudtaget. De politisk korrekta tycks skydda "de egna" på något sätt. - Man kan jämföra med Expressens reaktion om "lösenordsnazisten" som genererade 10 artiklar. Skall bli intressant och se om Expressen gör en story om detta.

http://www.friatider.se/feministikon...innomisshandel
__________________
Senast redigerad av Kulturmarxist 2014-11-19 kl. 18:09.
Citera
2014-11-19, 18:04
  #31
Medlem
Fire-walk-with-mes avatar
Detta är ju rätt uppseendeväckande faktiskt. Personen har alltså gått ut och försvarat feminism som krönikör på en halvstor nättidning. Samtidigt som han på fritiden har ägnat sig åt kvinnomisshandel och sexuellt ofredande. Har Nyheter24 känt till detta från början? Om så är fallet, har de inget emot att avlöna dömda vålds/sexbrottslingar för att skriva om just sexualbrott ur ett feministiskt perspektiv?

Det är fan Göran Lindberg-nivå på den dubbelmoralen. Riktigt äcklig opportunism.

För övrigt borde tråden flyttas till kändisskvaller.
Citera
2014-11-19, 18:09
  #32
Medlem
Sthus avatar
Nu tycker inte jag att man ska bli portad för all framtid från att skriva artiklar bara för att man har en illa omtyckt dom emot sig, men det är bra typiskt för dagens Sverige, allt är så förbannat bakvänt.

- feminister är de som diskriminerar mest, tragiskt nog oftast mot homosexuella män och invandrade kvinnor.
- pk-eliten kallar folk som är anti dagens invandringspolitik för nazister men är själva förvånansvärt judekritiska.
- rfsu skyddar moskeérna runt om i Sverige trots att de tillåts att öppet neka homosexuella att gifta sig.
- feminister riktar ingen kritik mot att dubbelt så många män än kvinnor kommer hit från tredje världen därför att männen är bättre "lämpade" att ta hand om ekonomin och kunna skicka hem pengar.

Så nog kan vi tillåta en kvinnomisshandlare att skriva manshatande artiklar åt feministerna.
Citera
2014-11-19, 18:13
  #33
Medlem
Gubbskems avatar
Läste hans twitter igår efter att jag hörde om misshandelsdomarna. Då skrev han något inlägg om att det är för jävligt att folk drar upp hans misstag som 15-åring. Tyvärr är det raderat nu. Antingen är vår aspirerande nya Kapten Klänning riktigt duktig som lyckats få journalistuppdrag i dagens krisande medieklimat som varande enbart 17 år gammal. Eller mer troligt. Hans tweet raderades efter att han fick reda på att domarna mot honom har datumet stämplat.
Citera
2014-11-19, 18:21
  #34
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gubbskem
Läste hans twitter igår efter att jag hörde om misshandelsdomarna. Då skrev han något inlägg om att det är för jävligt att folk drar upp hans misstag som 15-åring. Tyvärr är det raderat nu. Antingen är vår aspirerande nya Kapten Klänning riktigt duktig som lyckats få journalistuppdrag i dagens krisande medieklimat som varande enbart 17 år gammal. Eller mer troligt. Hans tweet raderades efter att han fick reda på att domarna mot honom har datumet stämplat.

Med tanke på att han är 20 idag och var 15 är 2012 så åldras han ju extremt fort. Kanske lider han av samma åkomma som de där ensamkommande barnen som ser lastgamla ut.
Citera
2014-11-19, 18:23
  #35
Medlem
Fire-walk-with-mes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sthu
Nu tycker inte jag att man ska bli portad för all framtid från att skriva artiklar bara för att man har en illa omtyckt dom emot sig, men det är bra typiskt för dagens Sverige, allt är så förbannat bakvänt.

Nja, har man avtjänat sitt straff och ändrat sitt beteende så är det väl OK. Men att skriva om just våld mot kvinnor som dömd kvinnomisshandlare och sexbrottsling kan inte vara något annat än hyckleri. Rätt omdömeslöst av N24 att låta honom hållas faktiskt.
Citera
2014-11-19, 18:38
  #36
Medlem
Forskning visar att 100% av män som misshandlar kvinnor är feminister. En riktig man vet att så gör inte en riktigt man. En feminist-man tycker att begrepp som "en riktig man" det är en norm som skall förkastas för hur skulle de annars få fritt fram att mäta sig med de svagare kvinnorna och även de få känna på att vinna en fajt i mellan åt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback