Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-11-15, 14:25
  #1
Medlem
Observeras i denna tråd tippar vi INTE
Tippning sker här: (FB) Tipstråden för Vintersport 2014/2015 - Här lämnas tipsen in
Läs noga i första inlägget hur man tippar


Här kommer jag posta resultatrapportering för Vintersporttipset med ojämna mellanrum. Men bokmärk gärna följande följande spreadsheet: https://docs.google.com/spreadsheets...ULUGmRGLA/edit Där sker avrapportering löpande och alla tips och resultat läggs upp överskådligt. Om ni har fått för lite poäng kontakta mig via PM eller den här tråden. Här diskuterar vi också ställningen.

Arrangeras något annat tips med vintersportkaraktär så kan den här tråden användas som diskussionstråd, men starta gärna en separat tipstråd.

Hyllas de som hyllas bör; tidigare vinnare
Titellista
Citat:
6 segrar Ezzelino,
4 segrar: tallulah
3 segrar: Zalkman, PerP, Xbox360master
2 segrar: Stålverk, Verbeek, trem, AlbusDumbledore, eternussermo, Bletchley-Park
1 seger: Shut up Donnie, Smerch, ZRyden, grymtsagrisen, Elwisp, lamiasignora , carbonlite, Waterfall, C.R.M 114, Morvkacka
Citera
2014-11-16, 13:52
  #2
Medlem
Ställningen i Alpina Tipset efter tävlingarna i Levi
Ezzelino 26
xbox360master 23
Thax21 23
Alkibiades 23
Draman 23
PerP 23
tallulah 21
AlbusDumbledore 19
johnny-the-rocker 19
C.R.M.114 19
Zalkman 18
ruckaali 16
Citera
2014-11-30, 13:34
  #3
Medlem
Preliminär ställning i längdtipset efter Ruka
Citat:
Draman 25
PerP 25
R.O.S.H 24
MacReady 23
lamiasignora 22
tallulah 22
bulljanne 21
t0xx0m 21
Clifford 20
inmundiga 19
Ezzelino 19
carbonlite 19
Thax21 19
AlbusDumbledore 19
ruckaali 17
Alkibiades 17
Elwisp 17
adam520 15
Obasen 11
ostrobothnia 9
Fabulator 8

Jag har inte lagt till poäng för de som glömt tippa eller tippat försent till dagens lopp, gör det efter det alpina i kväll, då fixar jag även på GDrive.
Citera
2014-12-01, 01:07
  #4
Medlem
Ingen som vill säga något?
Tar det som ett tecken på att det faller ut väl och inga överdrivna fel har begåtts av undertecknad, tipset är i vart fall färdiguppdaterat för den här helgen och finns att skåda i sin helhet här: https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=321415957

I fliken Tävlingsprogram/Resultat finns en lista över topp 6 i alla årets tävlingar, rekomenderar den om ni vill ha lättöverskådlig statistik över alla grenar på samma sida. Säg till om ni vill ändra något i presentationen, funderar på att flytta rapporten om de enskilda poängen till tabellen för den specifika grenen, men är lite sorteringsproblem med det, skall se om det låter sig göras.

Undertecknad har haft visst flyt, även om det grämer mig lite att jag inte trodde mer på min finske favorit Iivo, var tre skräkinjagande prestationer förra helgen som fick mig att rata Iivo på pallen. Annars konstaterar jag att vissa saker är givna på förhand som att Hansdotter blir tvåa i slalom till exempel.

Nästa vecka är otroligt tävlingsintensiv, följande program gäller:
Citera
2014-12-01, 17:08
  #5
Medlem
tallulahs avatar
Utmärkt uppstyrt med resultatpresentationen! Har inget som helst att anmärka på.
Kontrollräkna mina poäng vet jag dock inte riktigt om jag vågar, tyckte det kändes betydligt sämre under helgen än vad resultaten nu antyder.
Men den dåliga känslan grundar sig nog mest i irriterande många fall där mina tippade tvåor och treor kom på omvänd placering, och ett sådant utfall ger ju hyfsat med poäng ändå.

En fråga: hur föredrar du att vi hanterar eventuella tipsändringar? Alla tips på nytt i ett inlägg (alltså inklusive de som är oförändrade) eller endast det tips som är ändrat?
Citera
2014-12-01, 17:28
  #6
Medlem
Ezzelinos avatar
Ser utmärkt ut. En fantastisk service.
Citera
2014-12-01, 18:10
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tallulah
En fråga: hur föredrar du att vi hanterar eventuella tipsändringar? Alla tips på nytt i ett inlägg (alltså inklusive de som är oförändrade) eller endast det tips som är ändrat?
Båda funkar. Men det är kanske lättast om allt finns med, brukar gå bakifrån och om någon skrivet ändring, så noterar jag dt och bryr mig inte om det ursprungliga. Men andra sättet funkar spm sagt också.
Citera
2014-12-04, 20:06
  #8
Medlem
Alkibiadess avatar
Det är inte så att man skall tippa slutställningen i minitouren?

Edit: ser nu att det finns med i PerP:s lista
__________________
Senast redigerad av Alkibiades 2014-12-04 kl. 20:26.
Citera
2014-12-04, 21:36
  #9
Medlem
Ökar poängen för tipsen när det handlar om slutställning i tourerna (dubbla poäng, likt det är för åkarna själva i världscupen) eller är det samma poängssättning hela tiden? Vore kul med dubbla poäng.
Citera
2014-12-05, 16:35
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av inmundiga
Ökar poängen för tipsen när det handlar om slutställning i tourerna (dubbla poäng, likt det är för åkarna själva i världscupen) eller är det samma poängssättning hela tiden? Vore kul med dubbla poäng.
Nej, det blir inga dubbla poäng. Kan ju komma till nästa säsong om fler vill.

Svårtippat idag, lite besviken att jag satsade på Glöersen som vinnare nu när Pålle vann. Även att jag inte tog med Mikkonen som jag funderade på.


Edit: kanske inte alls så svårtippad, något problem med poängen... Kollar det nu
Edit2: nu skall det funka
__________________
Senast redigerad av PerP 2014-12-05 kl. 16:44.
Citera
2014-12-07, 13:27
  #11
Medlem
Ställningen i längdtipset efter minitouren i Lillehammer
Citat:
Draman 76
t0xx0m 75
tallulah 75
Ezzelino 74
laimasignora 73
Perp 72
AlbusDumbledore 68
MacReady 68
Elwisp 63
bulljanne 62
Clifford 62
Thax21 62
Alkibiades 61
ruckaali 61
carbonlite 60
R.O.S.H 60
Morvkacka 55
Obasen 55
inmundiga 50

Under fliken längd på spreadsheetet kan ni nu se er poäng för varje omgång. Under fliken tävlingsresultat finns topp 6 för varje tävling. Under datumen finns samtliga tips med asscoierad poäng. Kontrollera er resultat och meddela om ni fått för lite poäng.

Efter damernas skidskytte, kommer ni finna ställningen där under fliken Skidskytte.
Citera
2014-12-07, 13:33
  #12
Medlem
AlbusDumbledores avatar
Gött att vara med någorlunda i toppen. Dags att vinna längdtipset!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback