ja ghar svårt att utse något enskilt bästa album, därför drar jag ett par riktigt bra istället, sådana man kan lyssna på om och om igen.
- Dead Prez - Lets Get Free (2000)
- Jurassic 5 - Quality Control (2000)
- KRS-One - A Retrospective (2000 comp.)
- Main Source - Breaking Atoms (1991)
- Organism 12 - Petar på döda saker med pinnar (2004)
- Atmosphere - The Lucy Ford. The Atmosphere EP's (2000 comp.)
- Beastie Boys - Ill Communication (1994)
Helhetsmässigt finns det bara en platta för mig och det är Public Enemys sinnessjukt fantastiska Fear of A Black Planet, ett av de bästa album som släppts alla kategorier. Wu-Tang Clans debut är inte tokig den heller.
Tvåtusentalet har haft ytterst få helgjutna album, och absolut inget som ens kommer i närheten av de riktiga bomberna.
NWA Straight Outta Compton är förresten pinsamt överskattad och i sin helhet jävligt medioker.
beror lite på vad man är inne på för stunden..
men ett par klassiker kan man ju rabbla
Run D.M.C. - Raisin Hell
NWA Straight - Outta Compton
Public Enemy - Fear of a black planet
(fan, jag känner mig som en papegoja här)
Beastie Boys - Hello Nasty (bästa skivan som har gjorts)
The Infesticons - Gun Hill Road (en konceptskiva (typ) av mike ladd med gäster, rekomenderas å det grövsta)
Roots Manuva - Run Come Save Me
Aesop Rock - Labor Day
Sage Francis - A Healthy Distrust
Cunninlynguists - Southernunderground
Mac Lethal - Love Potion
C-Rayz Walz - Ravipops (The Substance)
None Prophets - Hope
Finns inte ett komplett album, men dessa lyssnar jag på just nu. Och Sloppy Seconds Volume 2, på Seasons mixen, proddad av världens bästa producent, och som är remix av världens bästa låt (iallafall beatet).
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!