Citat:
Ursprungligen postat av
Jthundera
Gör det billigt. Men det menar jag MAX 20 000 kr. De har inte beställt något som kostar pengar från början. Hela grunden för detta var att de får något som är gratis och ni får referenser plus erfarenhet. Ni kan inte ta samma pris som en "riktig" konsult just för att ni är sämre och de inte har råd till detta. Då skulle de gå till en "riktig" konsult.
Erfarenhet är värt mer än pengar för en student i mina ögon. Använd dessa som referens och sök fler små uppdrag. När ni sedan tar examen har ni faktiskt något att skriva i CVn mer än brevbärare på sommaren.
Jo det är lite så vi tänker också, att vinsten vi får är erfarenhet och referenser. Men ifall vi skulle ta betalt så skulle vi vara tvungen att starta ett företag? Ska man då skatta på det osv så är inte 300kr/h inte för mycket begärt? Efter skatter och avgifter är det väl inte så mycket kvar utav de 300kr/h?
Citat:
Ursprungligen postat av
Kämpendahl
Okej! Det låter användbart som du beskriver det. Jag förutsätter att appen kommer som både Androidversion och för IOS?
Precis... och priset 72000kr är endast tänkt för android-appen. Då kanske vi kan lägga fram att appen för iphone ingår i det priset, då blir det kanske svårare att motstå?
Kund har själv sagt att det inte gå att erbjuda hälften av sina kunder denna app, därför skulle de gärna vilja ha stöd för android också.