Citat:
Ursprungligen postat av
Gen3tic
Ja det är en tolkning att de skall frammana detta. En annan tolkning är att man som åskådare lever sitt liv genom någon slags fantasifigur. Jag tror att film också handlar om identifikation. Uppstår en stor differens mellan det man ser på skärmen och den man är, väcker det känslor av kognitiv dissonans. Men nu kom vi in på något annat. Jag är inte emot film, däremot tror jag att animationer har stor potential i framtiden. Det är ett rätt så spekulativt inlägg men jag ser det som en sannolikhet.
Tolkar jag dig rätt om du vill se film där storyn är det centrala? I så fall tror jag du är inne på rätt spår med animationer. "Komplexa" ansiktsuttryck och kroppsspråk försvinner i animerat vilket kan underlätta storyberättandet.
Jag kan hålla med om att kognitiv dissonans, som jag förstår begreppet, spelar en stor roll i det egna filmtittande. Ibland längtar jag tillbaks till tiden när jag såg film och jag sögs in i handlingen, utan att som idag vara så medveten om etiken eller oetiken i karaktärernas handlande eller analyserande av vad filmmakarna har gjort i filmen. Jag tror det har med tillit att göra. Som barn litade jag kanske på att film var bra och kunde slappna av på ett annat sätt. Handlingen fick stort utrymme. Plus det att jag läste filmens textning då och satt inte som idag och "överanalyserade" talet och musiken i filmen.