Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-10-24, 07:59
  #241
Medlem
Jag saknar två poster i årets höstbudget;


- kostnader i samband med utträde ur den Europeiska Unionen (EU).

- kostnader i samband med bankväsendets överförande i samhällets ägo.
__________________
Senast redigerad av HenryRollins 2014-10-24 kl. 08:01.
Citera
2014-10-24, 08:01
  #242
Medlem
Triremers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bucketshop
Från sida 57 i budgeten:

"De skatteförslag som lämnas och aviseras i denna proposition kommer att bidra till att sysselsättning och BNP dämpas något"

Är ju illa när inte ens dom själva tror att sina skattehöjningar kommer att gynna ekonomin

Man kan ju undra hur den grodan smög sig in. Den är låter som att det är en miljöpartist som formulerat sig så.

Från miljöpartiets partiprogram: "Vi måste ställa om till en ekonomi som tar långsiktiga hänsyn till miljön och människors välbefinnande. Ständig ekonomisk tillväxt i traditionell bemärkelse är inte möjlig på en planet med begränsade resurser. Det är politikens ansvar att forma marknadens förutsättningar så att resurser används i överensstämmelse med villkoren för ett hållbart samhälle.

När det ekonomiska systemet krockar med det ekologiska systemet är det ekonomin som måste anpassas. Det handlar om några självklara principer."

Tänk på att MP har/har haft följande politik: Miljöpartiet de gröna vill se ett samhälle utan ränta. De är emot ekonomisk tillväxt. De är för 6/h arbetsdag och vill avskaffa betyg helt.


De saknar regeringserfarenhet: Vi arbetar för en skatt på valutatransaktioner. Vi vill också ha en ökad samhällelig kontroll över pensionsmedel för att trygga goda investeringar som kan ge jobb och bidra till en ekologiskt, socialt och ekonomiskt hållbar utveckling. Vårt långsiktiga mål är en ekonomi
utan ränta.

De kan ha ändrat det men följande utdrag ur deras partiprogram kommer från 2010 och deras åsikter lär inte förändrats något vidare. Samma gamla skit:
Citera
2014-10-24, 08:59
  #243
Medlem
waikikiis avatar
Skatter höjs överallt och vallöften bryts på löpande band, vart tar pengarna vägen i den här bedgeten?
Citera
2014-10-24, 09:01
  #244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bengt-Bedrups-hatt
Knappast en "fullständig sågning". Snarare gnabb om detaljer. I sakfrågan, invandringens astronomiska kostnader, är Ekberg i huvudsak överens med Tullberg.
Nej. Ekbergs siffror är en tredjedel av Tullbergs, och sättet han sågar Tullbergs uträkning är riktigt brutal. Du måste tänka på att detta är ekonomer... För att sätta det i relation till någonting du kanske förstår så är det här ungefär som att Zlatan skulle gå fram och örfila motståndarens målvakt och säga "du är skitdålig" efter att ha gjort mål.
Citera
2014-10-24, 09:21
  #245
Avstängd
clappens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av waikikii
Skatter höjs överallt och vallöften bryts på löpande band, vart tar pengarna vägen i den här bedgeten?

fråga elefanten i hörnet.
Citera
2014-10-24, 09:29
  #246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av waikikii
Skatter höjs överallt och vallöften bryts på löpande band, vart tar pengarna vägen i den här bedgeten?

Om du ögnar igenom den här tråden så bör du få en hygglig uppfattning om både inriktning, överväganden och kostnader i årets höstbudget.

Eftersom vi inte har en regering med egen majoritet så är det förhandlingar som gäller för att kunna få igenom budgeten. Därav de brutna löftena.
Citera
2014-10-24, 09:58
  #247
Avstängd
tomboxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HenryRollins
Eftersom vi inte har en regering med egen majoritet så är det förhandlingar som gäller för att kunna få igenom budgeten. Därav de brutna löftena.

Det berättade naturligtvis klåparna före valet till sina väljare, eller?
Citera
2014-10-24, 10:03
  #248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lm5711
[...] I regeringens budgetförslag kostar migration+integration 34 miljarder under 2015. Det är en ökning från 19 miljarder 2013 och 27 miljarder 2014. 2010 låg vi på runt 11 miljarder. Detta är bara initialkostnaden för invandringen. De som varit i Sverige mer än några år syns inte i dessa siffror. Var kommer det att sluta?

2013 - 19 miljarder (+?%)
2014 - 27 miljarder (+42%)
2015 - 34 miljarder (+26%)

Det är fascinerande att det fortfarande finns folk som menar att invandringen inte kostar Jag undrar vad kostnaden kommer att vara på omkring 2018.
Citera
2014-10-24, 10:15
  #249
Medlem
waikikiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tombox
Det berättade naturligtvis klåparna före valet till sina väljare, eller?
Alliansen var samtidigt väldigt tydlig med att master sosse Löfven och allt till alla Fridolin absolut inte kommer ha ekonomisk backning till allt vad de utlovade.
Citera
2014-10-24, 10:31
  #250
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lm5711
Nej, man måste skilja på "biståndsramen" som är 1% av BNP, och utgiftsområde 7 "Internationellt bistånd".
För politikernas självbild som "Humanitär Stormakt" så är det ju enprocentsmålet som är det helt övergripande begreppet. Detta har man slagit sig för bröstet om i många år nu & det blir svårt att tumma på. Men när man nu finansierar massinvandringen med dessa pengar så öppnar man sig för en ganska svårförsvarad kritik.

Man kan liksom höra Sverker stå med budgetpropositionen ovanför soptunnan i Plus & skrika:
-"Ni tar pengar från svältande barn i Afrika & ger till Bert Karlsson. Skall det vara så?"-
Citera
2014-10-24, 10:33
  #251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tombox
Det berättade naturligtvis klåparna före valet till sina väljare, eller?

Situationen som uppstått kom ju knappast som en blixt från en klar himmel. Mycket tydde redan före valet på att vi skulle få en regering utan egen majoritet.

Partierna redovisar före valen sina manifest och eller program och söker stöd för den politiken. Och nu har vi enkla människor röstat så att det blivit så här...

Vi kan iaf glädjas åt att man använder den svenska kompromissen som ett verktyg för att få ihop en budget. Det vore ytterst osvenskt om något parti på ren jävelskap nu obstruerarar och tvingar fram ett nyval.

Ytterst osvenskt.
__________________
Senast redigerad av HenryRollins 2014-10-24 kl. 10:42.
Citera
2014-10-24, 11:00
  #252
Medlem
Marcus.Antoniuss avatar
Vilken enorm skillnad på kompetens och förmåga att debattera det var mellan de borgerliga (inkl SD) och vänstergänget. Janine Alm Ericson (MP) var totalt svarslös på samtliga frågor om varför MP lovar en sak innan valet och sedan gör något totalt annorlunda. Detta verkar för övrigt vara fallet för samtliga MP-företrädare. Hörde en intervju idag på med Alice Bah Kunke, som inte kunde svara på vad hon tyckte om någonting...parodiskt http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=5999469
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback