Citat:
Ursprungligen postat av
bromzen
Jag skulle säga att det betyder att vi alltid måste göra avkall på nåon form av mätvärde. Och ju extremare vi mäter desto mindre koll får vi på allt annat. Någon stans kommer vi antangligen vara tvungna att göra en avvägning när vi förlorar mer information jämfört med vad vi vinner i studien.
Ja, så är det. Det innebär att det finns en optimal mättid (Plancktiden?). Frekvens är inverterade värdet av tiden. Om det finns en optimal mättid finns det alltså en optimal mätfrekvens.
När jag vrider på avstämningsratten på en gammal radiomottagare ändrar jag mottagarens optimala mätfrekvens och tar in en ny bärvåg. I mottagarens lågfrekvensdel är bärvågen bortfiltrerad och kvar är bara den envelop som modulerats på bärvågen.
Hur ser vår värld ut om vi avbildar den som en modulationsenvelop på en bärvåg? Finns det andra bärfrekvenser? Hur ser i så fall de världar ut som är modulerade på dem? Kan vi hitta någon avstämningsratt som vi kan vrida på för att komma till en annan värld?