Citat:
Ursprungligen postat av
SpecialEdition
Läste Expressens ledare och höll på att sätta morgonkaffet i halsen. 435 miljoner!
På Kungliga Operan är det inte "gratis". Där varierar biljettpriserna mellan 860 kronor och 100 kronor (lyssnarplats) en fredagskväll. Konsumentens betalningsvilja och förmåga avgör placeringen i salongen. Av Operans snåriga årsredovisning framgår att statsbidraget 2013 var 435 miljoner kronor och den egna finansieringen var 80 miljoner kronor.
http://www.expressen.se/ledare/expre...ratis-ar-dyrt/
Är det vettigt att skattebetalarna går in med hundratals miljoner för att en liten elit ska få ett trevligt nöje?
Varför ska inte operan bära sina egna kostnader?
Vad tycker ni?
Springer en del på Operan, och har aldrig sett några tecken på att föreställningarna frekventeras av någon slags ekonomisk elit, det är helt vanligt folk som du och jag som är där. Om något är äldre och studenter överrepresenterade, grupper som ju inte är kända för att generellt sett vara överdrivet täta.
Du kanske har varit på eller sett bilder från någon premiär? Vid dylika är det - eller har i alla fall varit - kutym att man klär upp sig, vilket kanske skulle kunna ge en lite felaktig bild av publikens sammansättning?
Det sänks så enorma belopp i kultur i det här landet, tycker inte det är något som helst konstigt eller fel i att Operan får ta del av det. I den mån det är viktigt är det inte heller frågan om att subventionera de onda rikemännens nöjen.