Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-10-15, 22:55
  #1
Medlem
Disclaimer: jag hade verkligen problem med var jag skulle lägga detta ämne (någonstans i Samhälle, men inget underämne verkade passa). Flytta det gärna om det ligger fel!

När denna industri kommit längre och man kan framställa tillfredsställande kött, kanske med intressanta smaker, färger och former (och dofter), vad kan vi vänta oss för effekter i samhället? (Jag gillar katastrofer, men antar att många av er har mer realistiska scenarier).

Dagens köttindustri kommer antagligen att minska, alla djurvänner blir glada och miljöaktivisterna blir glada.

Bönderna blir kanske inte så glada, de kan förlora mycket av sin verksamhet. Vad kommer hända med dem? Och vad kommer hända med den expertis de besitter?

Kommer landskapet också förändras (eller är det så pass uselt, djuren lever på så usla ytor, att det endast kan bli bättre?). Man kanske behåller ett fåtal djur för att hålla utvalda ängar öppna, för mångfalden. Väljer man kanske också att utfasa visa djur, som broilers, eftersom deras fortlevnad inte etiskt kan försvaras (men hur försvarar man i så fall denna ”utrotning”?).
Hur snabbt skulle detta gå?

Och vilka skulle framställa köttet? Företag anlitade av staten? Kommer någon form av maktbalans skifta? Och vad händer vid en kris? När de flesta djur är borta, och det blir krig eller energibrist (av någon anledning), hur ska folket få mat då? Det kommer inte bara att vara att sätta igång djurslaktningen igen.

Skulle detta gälla i alla länder, eller skulle de utvecklade länderna ha denna fördel, och lite lätt se ner på övriga som fortfarande använder "oskyldiga" djur (och säkert i största allmänhet skulle vara skeptiska till labbkött, lite skrockfullt och vidskepligt)?

Detta ämne är kanske inte helt relevant just nu, men är ändå intressant tycker jag. De pratade om det på P1, men tog inte upp några egentliga nackdelar (man kan ju dra det så långt!).
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback