Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-10-27, 21:46
  #37
Medlem
Hmmm , om Remloff läser den här tråden...

Jag skall försöka gå igenom kompensationsplanen som finns på följande länk

http://t3static01.webstar-static.com...3Den&f_lang=en

Den kommer från moderbolagets hemsida , http://www.wellstar-company.com/

Tyvärr lär det ta tid , dels för att jag har annat att göra , men dessutom är det alltid halvkrångligt med kompensationsplanerna för MLM företag (Pyramidspel).
Citera
2014-10-28, 04:03
  #38
Medlem
Jag tror inte Du är en privat person, jag tror Du har andra syften än vad en privat person kan ha intresse av!
Du blandar ihop fakta med rykten och du lyssnar inte på vad jag skriver!
Du blandar ihop moderföretaget med dom som nu driver "franchise" i Sverige!
Personen I*sac som Du refererar till, har ingenting att göra med nuvarande svenska opereratörer!
Vad jag hört så misslyckades han både i Sverige och Norge! Självklart skyller han på WS! Alla som misslyckas, har en tendens att skylla på andra och i det här fallet på moderföretaget! Ett ex, om en operatör endast är intresserad av att snabbt skriva in folk för att snabbt komma åt provisioner och inte vårdar sina downlines, inte vårdar dom, inte utbildar och lär dom hur dom ska jobba, då blir det bara "luft" och ingen kontinuitet! Då fungerar inte MLM!
WS fungerar i 11 länder! WS har ca 40-50 personer som jobbar på "backoffice" på HK i Berlin!
WS är samma moderföretaget som försökte komma igång med I*sac, men som sagt misslyckandet 2012, beror nog uteslutande på I*sac ock inte på WS.
Att jag hänvisade till WS hemsida i Tyskland, var för att du ville ha info och jag har förklarat för dig att WS, inte öppnat för kommersiel verksamhet i Sverige ännu! WS har vad jag vet ingen verksamhet utanför EU! Du kan ju ha vilken uppfattning Du bill om MLM, men det fungerar vad jag förstår för Orriflame, Amway, NewSkin, Kayani och allt vad dom heter och i många i både 10, 15, 20 år och mer, men det bygger på att många parametrar ska fungera!
Vad och varför Du är då intresserad av WS är din ensak, men gå till affärsmötet i morgon i Stockholm så lär du få exakt den information Du söker!
Är Du från UG, SVT, eller annat media, eller är du en konkurrent som endast är ute efter att förstöra och värva "säljare" nätverks människor??
Citera
2014-10-28, 04:23
  #39
Medlem
Vidare så ska du veta att Svenska verksamheten som inte öppnat officiellt, som just nu endast bygger upp plattformen, består av ca 500 personer! För vissa går det utmärkt bra och dom ligger på inkomster på 40-250 000 i månaden! För vissa går det trögare och vissa kommer aldrig att komma speciellt långt, dvs dom har inte vad som behövs och krävs, kanske inte har den sociala kompetensen, har inga nätverk, vet inte hur man nätverkare, osv! MLM är inte för alla! För att lyckas i affärer behövs oftast lite mer än goda avsikter och vilja! En del som misslyckas går vidare och prövar sin lycka i nya forum, i nya branscher! Medans andra inte ser sina begränsningar och skyller på andra, kanske på sina medarbetare, eller på företaget, eller på moderföretaget! När WS öppnar kommersiellt i Sverige, så kommer det självklart att finnas Svenska WS hemsidor, officiella kontor, lager mm. Men som sagt, där är Svenska delen sv WS inte ännu!
Citera
2014-10-28, 10:41
  #40
Medlem
Ok,
Du har kompensationsplanen! Det är den som gäller även för svenska partners!
Planen är en av de bättre du kan få i ett MLM företag! Om det finns problem, så är det att partners inte läser, inte följer utbildningen och hur man bäst ska jobba för att få ut den bäste och högsta möjliga ersättningen! Om "någon" inte lyckas nå förväntningarna, så skyller msn på WS, eller någon "partner", i stället för att granska och rätta till sina egna misstag!
För den som vill, för den som är seriös och lägger ned ett jediget jobb och inte tror att man kan bli rik, utan att anstränga sig, så ger WS alla partners enorma möjligheter till ett bra ekonomiskt oberoende liv! Att saker händer på vägen, att en produkt inte kommer i tid, att någon produkt kan gå sönder, är sånt som händer, även i dom bästa företagen, tex i IKEA, men allt går att rätta till!
När man granskar är det viktigt att man inte från början bestämt sig för att allt är skit!
Och att man inte ordagrant tror på den som misslyckats, eller på den som skriker högst! Det finns i regel två sidor i h båda måste kunna komma till tals!
Lycka till!
Citera
2014-10-28, 12:18
  #41
Medlem
Remloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
WellStar har inte "officiellt" öppnat i Sverige! Produkterna säljs inte till publiken!
Det finns absolut ingen person i Sverige som är aktivt och eller juridiskt knuten till WellStar innan jun/jul 2014!
Allt du kan hitta på Google, innan jun/jul 20014 har Mao inget med oss grundare av WellStar i Sverige att göra!
WellStars egna produkter kan endast köpas genom founders i Sverige, samt för din info - ingen officiell kommersiell handel med produkterna pågår i Sverige!


Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Vidare så ska du veta att Svenska verksamheten som inte öppnat officiellt, som just nu endast bygger upp plattformen, består av ca 500 personer! För vissa går det utmärkt bra och dom ligger på inkomster på 40-250 000 i månaden!

Vore väldigt välgörande om BroderB kunde förtälja hur man i en uppstartsfas lyckas dra in 40-250 lax i månaden om ingen verksamhet finns..?

Man behöver inte vara ett snille för att räkna ut att BroderB försöker leda människor bakom ljuset. Men så gör som bekant alla företrädare för alla Blame-the-Victim konstruktioner.

Om startpaketet kostar 14 000, enligt Kockjeveln, och det i dag är 500 pers som hakat på den här bluffprodukten i Sverige enligt BroderB, har således företaget hittills dragit in 7 miljoner på att sälja startpaket.

Om enligt Broder B, inkomster om mellan 40 och 240 000 är legio så innebär det att det för en inkomst om 240 000 behövs ha sålts startpaket för 125 miljoner.

Det saknas alltså 118 mille.

Om istället 40 000 i genomsnittsinkomst är legio (broderns andra siffra han slänger sig med) skulle verksamheten ha sålt för 20 miljoner.

I det fallet saknas alltså 13 miljoner.

I båda fallen räknas brutto, distributörerna har inte betalat en cent i skatt och inte företaget heller. Inte moms heller. Så lägg på en 60 procent till. Fast eftersom det inte finns något att sälja så får man väl förmoda att investerarna av ren välvilja stoppar in 14 lax var och av någon gudomlig försyn får otroliga ROIs rakt in på kontot utan produktförsäljning. Non?

Brodern säger förvisso (what a shocker!) att det då finns en stor mängd lata stackare som inte borde vara med överhuvudtaget. Hur många dessa loosers är förtäljer givetvis inte historien då verksamheten vägrar att (what a shocker!) visa sin income disclosure.

Så till dess gode brodern hostar upp den eller delar med sig av bolagets redovisning i någon form kan vi luta oss tillbaka och konstatera att ännu en Pinocchionäsaprydd MLM-sektsjuk, som med lögnen som ledstjärna vill skydda sin investering, har hittat till Flashback.
Citera
2014-10-28, 12:27
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Jag tror inte Du är en privat person, jag tror Du har andra syften än vad en privat person kan ha intresse av!
Du blandar ihop fakta med rykten och du lyssnar inte på vad jag skriver!
Du blandar ihop moderföretaget med dom som nu driver "franchise" i Sverige!
Personen I*sac som Du refererar till, har ingenting att göra med nuvarande svenska opereratörer!
Vad jag hört så misslyckades han både i Sverige och Norge! Självklart skyller han på WS! Alla som misslyckas, har en tendens att skylla på andra och i det här fallet på moderföretaget! Ett ex, om en operatör endast är intresserad av att snabbt skriva in folk för att snabbt komma åt provisioner och inte vårdar sina downlines, inte vårdar dom, inte utbildar och lär dom hur dom ska jobba, då blir det bara "luft" och ingen kontinuitet! Då fungerar inte MLM!

Vet inte om du syftar på mig eller Kock....
Men jag har inte blandat ihop moderföretaget med något annat..
Och jag är absolut en privatperson med ett mål i livet , och det är att få folk att inse att MLM
är en ren förlustaffär....
Det finns ett moderbolag som försökt fått Sverige som marknad 2012 & 2013 och det är fortfarande samma moderbolag , samma produkter och samma idé nu iår 2014 som tidigare misslyckats.

Vad har hänt som gör att det nu skall lyckas?

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
WS fungerar i 11 länder! WS har ca 40-50 personer som jobbar på "backoffice" på HK i Berlin!
WS är samma moderföretaget som försökte komma igång med I*sac, men som sagt misslyckandet 2012, beror nog uteslutande på I*sac ock inte på WS.
Att jag hänvisade till WS hemsida i Tyskland, var för att du ville ha info och jag har förklarat för dig att WS, inte öppnat för kommersiel verksamhet i Sverige ännu! WS har vad jag vet ingen verksamhet utanför EU!

Jaha? Det förklarar fortfarande inte följande...
Moderbolaget försökte expandera in på den nordiska marknaden 2012 -> Misslyckades
Moderbolaget försökte expandera in på den nordiska marknaden 2013 -> Misslyckades
Moderbolaget försökte expandera in på den nordiska marknaden 2014 -> ?????

En förutsättning för att kunna lyckas är att ha en hemsida där man som intresserad kan läsa på om företaget , har man inte det så "luktar det rutten fisk" om företaget. Och då skall man inte hänvisa
till en tysk sida.

Moderbolaget har haft sedan 2012 på sig att göra information tillgängligt för en nordisk marknad , men inte gjort det , varför?

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Du kan ju ha vilken uppfattning Du bill om MLM, men det fungerar vad jag förstår för Orriflame, Amway, NewSkin, Kayani och allt vad dom heter och i många i både 10, 15, 20 år och mer, men det bygger på att många parametrar ska fungera!
Vad och varför Du är då intresserad av WS är din ensak, men gå till affärsmötet i morgon i Stockholm så lär du få exakt den information Du söker!
Är Du från UG, SVT, eller annat media, eller är du en konkurrent som endast är ute efter att förstöra och värva "säljare" nätverks människor??

Mitt mål är endast att få folk att inse att MLM är en ren förlustaffär för 99% av befolkningen

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Vidare så ska du veta att Svenska verksamheten som inte öppnat officiellt, som just nu endast bygger upp plattformen, består av ca 500 personer! För vissa går det utmärkt bra och dom ligger på inkomster på 40-250 000 i månaden! För vissa går det trögare och vissa kommer aldrig att komma speciellt långt, dvs dom har inte vad som behövs och krävs, kanske inte har den sociala kompetensen, har inga nätverk, vet inte hur man nätverkare, osv!
!

Här kommer det att bli roligt att syna dina siffror med anledning av att kompensationsplanen finns tillgänglig.

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
MLM är inte för alla! För att lyckas i affärer behövs oftast lite mer än goda avsikter och vilja! En del som misslyckas går vidare och prövar sin lycka i nya forum, i nya branscher! Medans andra inte ser sina begränsningar och skyller på andra, kanske på sina medarbetare, eller på företaget, eller på moderföretaget! När WS öppnar kommersiellt i Sverige, så kommer det självklart att finnas Svenska WS hemsidor, officiella kontor, lager mm. Men som sagt, där är Svenska delen sv WS inte ännu!

Här är det ett flertal stora fel...
Med anledning av att företaget försökt redan 2012 på den nordiska marknaden skall informationen redan finnas tillgänglig på Nordiska språk.
Eftersom det inte blev av 2012 , eller 2013 , varför skall information komma ut nu?
Nej , MLM är definititvt inte för alla , I princip skall man vara med som den av de personer som startar upp det.

Du säger 500 personer nu?
Enkelt förklarat...

Om varje person idag av dessa 500 rekryterar 5 som i sin tur rekryterar 5 betyder detta att varje person av dessa 500 har 30 individer under sig så har vi helt plötsligt 15.000 anslutna...
Av dessa 15.000 så befinner sig 12.500 (83%)i nedersta skicket och tjänar #NULL.
Av dessa 15.000 så befinner sig 2.500 (16%) i mellersta skicket och tjänar bla bla bla.
Av dessa 15.000 så befinner sig 500 (3%) i topp skicket och tjänar riktigt bra.

Alltså är det redan försent att "hoppa på" som du uttrycker dig...
Det går inte att tjäna pengar...


Bara för att du inte riktigt vet vad du skriver och talar om vad gäller Wellstar...

Följande skrev du Igår, 11:20

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
WellStar i Sverige har ingen hemsida, founders, inskrivna medlemmar har egna registreringsnummer, med dom kommer vi in till "hemsidor" där vi hittar våra konton, alla kontrakt, broschyrer och annat material! Mao, inget material är offentligt, du kan inte hitta kompensationsplanen! All material en intressent får han på veckomöten och om han skriver in sig, har han tillgång till alt material som har med företaget att göra!

Men nu skriver du följande

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Ok,
Du har kompensationsplanen! Det är den som gäller även för svenska partners!

Alltså , du har inte koll själv på hur det funkar...
Och nej , det är ingen bra kompensationsplan...
Jag skummade igenom den igår kväll , och den är precis lika kass som alla andra , kommer att återkomma med mer exakthet när jag anylyserat den mer ingående och vad som krävs av mig
som säljare för att erhålla en vettig lön.
Citera
2014-10-28, 12:39
  #43
Medlem
När man granskar företag så kommer det alltid fram något skräp!
Kolla Volvo, Eriksson, Telia, LKAB, mfl! Du kommer alltid hitta någon som vill gå till facket, till tidningar, kanske tom till polisen! I bland blir anställda, medarbetare av olika anledning, riktigt förbannade på företaget där dom jobbar! Granskning är bra för att få fram oegentligheter! Personligen känner jag dock att saker spm sagts i tråden, är mer "hämnd" än sakliga påståenden! Det finns ju också andra media, andra kanaler än Flashback, där man med trovärdighet kan framföra sina klagomål, eller tom där man kan anmäla orättvisor eller brott!
Att kategoriskt gå ut på Flashback och sprida falska rykten, fabricerde rykten, bedrägliga rykten, för att medvetet skada någon, eller för att skada företaget är inte korrekt! Självklart tittar bolagets jurister på bad som skrivs på Flashback, finner man tydliga förtal, skrivna för att skada, så är jag övertygad om att WS har slla verktyg, ekonomiska så väl som juridiska för att stämma vederbörande och i ett skarpt läge, är msn inte anonym, inte ens på Flashback! Det finns också alltid någon kompis, kompis, kompis som vet vem som sagt och skrivit vad! Man ska också veta att allt som skrivs på Flashback inte alltid är korrekt, msn ska också veta att Flashback används av många, även sv synnerligen ljusskygga individer!
Citera
2014-10-28, 13:11
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
När man granskar företag så kommer det alltid fram något skräp!
Kolla Volvo, Eriksson, Telia, LKAB, mfl!

Snälla , styckesindelning...
Lätt jobbigt att bara läsa en textmassa


absolut hittar man skit vart än man gräver , men det finns en fundemental skillnad..

Om jag arbetar åt Volvo så lyfter jag en lön varje månad som jag är garanterad.
Om jag arbetar åt et MLM så är jag inte garanterad en lön varje månad.

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Personligen känner jag dock att saker spm sagts i tråden, är mer "hämnd" än sakliga påståenden! Det finns ju också andra media, andra kanaler än Flashback, där man med trovärdighet kan framföra sina klagomål, eller tom där man kan anmäla orättvisor eller brott!
Ja - men här diskuterar vi inte Brott eller orättvisa.
Här diskuterar vi Wellstar som företag och deras produktupplägg iform av MLM företag.
Där försöker vi bevisa att det är ett , rent utsagt , kasst företag med ett ytterligare patetiskt MLM upplägg som kommer att lura ett gäng idioter...

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Att kategoriskt gå ut på Flashback och sprida falska rykten, fabricerde rykten, bedrägliga rykten, för att medvetet skada någon, eller för att skada företaget är inte korrekt! Självklart tittar bolagets jurister på bad som skrivs på Flashback, finner man tydliga förtal, skrivna för att skada, så är jag övertygad om att WS har slla verktyg, ekonomiska så väl som juridiska för att stämma vederbörande och i ett skarpt läge, är msn inte anonym, inte ens på Flashback!
Det finns också alltid någon kompis, kompis, kompis som vet vem som sagt och skrivit vad! Man ska också veta att allt som skrivs på Flashback inte alltid är korrekt, msn ska också veta att Flashback används av många, även sv synnerligen ljusskygga individer!

Öh?
Vilka falska rykten , vilka fabricerade rykten , vilka bedrägliga rykten?
* 2012 försökte Wellstar komma in på den Nordiska marknaden (Bevisat genom platsannons , se tidigare inlägg) men misslyckades
* Wellstar har ingen Nordisk hemsida
* Isac som tidigare nämnts var med i 1:a försöket 2012 som misslyckades

Det är fakta och inga rykten - men det enda du gör är att du duckar de frågeställningar som uppkommit och vägrar kategoriskt att besvara dessa...

Men vi provar igen

1) Det finns ett moderbolag som försökt fått Sverige som marknad 2012 & 2013 och det är fortfarande samma moderbolag , samma produkter och samma idé nu iår 2014 som tidigare misslyckats.

Vad har hänt som gör att det nu skall lyckas?

2) Moderbolaget har haft sedan 2012 på sig att göra information tillgängligt för en nordisk marknad , men inte gjort det , varför?

3) Varför ljög du om att "inget material är offentligt, du kan inte hitta kompensationsplanen!" den 27:e Okt 11:20 eftersom den var fullt tillgänglig via moderbolagets ENGELSKA hemsida?
http://www.wellstar-company.com/?lang=en

4) Remloffs fråga
Om enligt Broder B, inkomster om mellan 40 och 240 000 är legio så innebär det att det för en inkomst om 240 000 behövs ha sålts startpaket för 125 miljoner.
Det saknas alltså 118 mille.

Om istället 40 000 i genomsnittsinkomst är legio (broderns andra siffra han slänger sig med) skulle verksamheten ha sålt för 20 miljoner.
I det fallet saknas alltså 13 miljoner.

Varför ljuger du om Månadsinkomsten och försöker bygga upp ett luftslott?

5) Kockjevelns fråga som du heller inte besvarar
Jag är övertygad om att han fann de exakta kopiorna (länk till kinafirman finns i tidigare inlägg) i Kina som bara kostar 100SEK/st.

Hur har Wellstar tänkt sig att tackla den konkurrensen?
Citera
2014-10-28, 13:23
  #45
Medlem
Haha, nu hotar han med rättsliga åtgärder igen. Det är humor detta.
Börjar det bli jobbigt att inse att denna tråden kommer vara bland det första som dyker upp vid en googling av Wellstar?
Citera
2014-10-28, 15:50
  #46
Medlem
En sak är klar!
Ni som granskar har en sak i huvudet och det är att MLM är skit!
Det får stå för Er bedömning, jag har ingen anledning att detaljbesvara påståenden!
Jag säger det en gång till, WS har ännu ingen svensk hemsida! En sådan kommer så fort bolaget (WS Tyskland) bestämmer att vi officiellt öppnar kommersiellt för allmänheten!
Jag har hänvisat till moderbolagets hemsida i Tyskland, där kan Ni och vem som få fram kompensationsplanen! Inget är hemligt!
Till frågan om varför det ska gå bättre 2014, dvs den här gången, än 2012 och i så fall varför!
Det får väl tiden utvisa! Hur vidare dom som startade 2012, var kapabla vet jag inte, känner dom inte, men en sak verkar klar, dom lyckades inte! Förmodligen för att dom rekryterade fel medarbetare - min gissning!
Att jämföra ett MLM företag med ett jobb där man har fastanställning och dn garantilön, är lika galet som att fråga om det finns ris i Kina!
Provisionsbsserade sälj jobb äg som dom är, det bör slla veta och förstå!
Många människor säger, ge mig hellre en hög provision än än fast inkomst, då kan jag bestämma min lön själv!
När jag sagt att man kan tjäna mellan 40-250 000 kr, så stämmer det! Dock har ni glömt många parametrar i era hemmasnickrade kalkyler!
Till att börja med verksamheten startade i Sverige ju/jul 2014, Mao den har pågått i ca 4 mån. Det tog en person 3 mån att komma upp i en utbetald lön om 250 000 kr, Mao målet är möjligt! Det har tagit ca 4 personer att komma upp till ca 100 000 kr vardera. Det finns ett tiotal personer som kommit upp till ca 50 000 kr. 80% av dessa jobbar heltid, resterande deltid och har andra sysselsättningar! De som börjat för 4 månader sedan har av förklarliga anledningar kommit längst på inkomstskalan. Dom dom har varit med i endast 2 månader, en månad och resterande av 500, har självklart inte klättrat så högt ännu!
Därmed sagt, kalkylerna som presenterats är synnerligen amatörmässiga, viktiga fakta och tal är ignorerade. Men så här blir det när man amatörmässigt ska granska och där granskaren har en gömd agenda!
Nu önskar jag Er lycka till med granskningen!
Mer fakta kan ni få på kvällens affärspresentation kl 19:00 (då stängs dörrarna - kom i tid) på Quality Hotel Globen!
Har ni goda avsikter, kom då och lyssna, gör ni inte det, så förstår säkert alla som läser tråden, vad ert uppdrag och syfte är!
Och, alla uttryck som losers och vad det nu är ni kallar dom som inte lyckas, får stå för Ef, jag själv har respekt för alla, även dom som försöker men som inte lyckas!
Till slut hemläxa på kalkylen, den får C, eller på skalan 1-10, kanske 2 poäng!
Citera
2014-10-28, 16:21
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
En sak är klar!
Ni som granskar har en sak i huvudet och det är att MLM är skit!
Det får stå för Er bedömning, jag har ingen anledning att detaljbesvara påståenden!
Jag säger det en gång till, WS har ännu ingen svensk hemsida! En sådan kommer så fort bolaget (WS Tyskland) bestämmer att vi officiellt öppnar kommersiellt för allmänheten!
Jag har hänvisat till moderbolagets hemsida i Tyskland, där kan Ni och vem som få fram kompensationsplanen! Inget är hemligt!
Till frågan om varför det ska gå bättre 2014, dvs den här gången, än 2012 och i så fall varför!
Det får väl tiden utvisa! Hur vidare dom som startade 2012, var kapabla vet jag inte, känner dom inte, men en sak verkar klar, dom lyckades inte! Förmodligen för att dom rekryterade fel medarbetare - min gissning!
Frågorna som du "försöker fly undan" var..

Det finns ett moderbolag som försökt fått Sverige som marknad 2012 & 2013 och det är fortfarande samma moderbolag , samma produkter och samma idé nu iår 2014 som tidigare misslyckats.
Vad har hänt som gör att det nu skall lyckas?

Nej , du besvarar inte frågan , det enda du också konstaterar är att dom misslyckades 2012....
(Observera att du tidigare hävdat att detta är första försöket som Wellstar gör och att du uppenbarligen nu blivit överbevisad..... , Se ditt egna tidigare inlägg från igår 11:20
"Svar till Pellets!
Sidan du refererar till har inget med WellStar att göra!
Det är någon som 2012 och senare försökt sno konceptet, alt skulle starta upp i Sverige 2012,
Det Tyska moderföretaget, dvs till de grupper i Göteborg, Stockholm, Malmö och Sumdsvall som respektive har börjat bygga upp WellStar i Sverige med start i jun/jul 2014, har absolut inget att göra med sidorna som du refererat till! Både ledarna i Sverige och Tyskland har försökt släcka ner dom!"


Alltså kvarstår frågan om vad som Wellstar förändrat från 2012 som gör att dom skulle lyckas bättre nu 2014.

Tillika så är följande fråga inte heller besvarad

- Varför ljög du om att "inget material är offentligt, du kan inte hitta kompensationsplanen!" den 27:e Okt 11:20 eftersom den var fullt tillgänglig via moderbolagets ENGELSKA hemsida?
http://www.wellstar-company.com/?lang=en


Från samma inlägg från dig igår 11:20

"WellStar i Sverige har ingen hemsida, founders, inskrivna medlemmar har egna registreringsnummer, med dom kommer vi in till "hemsidor" där vi hittar våra konton, alla kontrakt, broschyrer och annat material! Mao, inget material är offentligt, du kan inte hitta kompensationsplanen! All material en intressent får han på veckomöten och om han skriver in sig, har han tillgång till alt material som har med företaget att göra!"

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
Att jämföra ett MLM företag med ett jobb där man har fastanställning och dn garantilön, är lika galet som att fråga om det finns ris i Kina!
Provisionsbsserade sälj jobb äg som dom är, det bör slla veta och förstå!
Många människor säger, ge mig hellre en hög provision än än fast inkomst, då kan jag bestämma min lön själv!
Öh , det var inte jag som började jämföra MLM med arbetsgivare där man tillämpar tillsvidare anställning (Finns inget som heter fast anställning) , det var du själv....

Följande är från ditt egna inlägg idag 12:39
"När man granskar företag så kommer det alltid fram något skräp!
Kolla Volvo, Eriksson, Telia, LKAB"

Och det besvarade jag med att , när vi granskar MLM så granskar vi ersättningstrukturen.

Citat:
Ursprungligen postat av BroderB
När jag sagt att man kan tjäna mellan 40-250 000 kr, så stämmer det! Dock har ni glömt många parametrar i era hemmasnickrade kalkyler!
Till att börja med verksamheten startade i Sverige ju/jul 2014, Mao den har pågått i ca 4 mån. Det tog en person 3 mån att komma upp i en utbetald lön om 250 000 kr, Mao målet är möjligt! Det har tagit ca 4 personer att komma upp till ca 100 000 kr vardera. Det finns ett tiotal personer som kommit upp till ca 50 000 kr. 80% av dessa jobbar heltid, resterande deltid och har andra sysselsättningar! De som börjat för 4 månader sedan har av förklarliga anledningar kommit längst på inkomstskalan. Dom dom har varit med i endast 2 månader, en månad och resterande av 500, har självklart inte klättrat så högt ännu!
Därmed sagt, kalkylerna som presenterats är synnerligen amatörmässiga, viktiga fakta och tal är ignorerade. Men så här blir det när man amatörmässigt ska granska och där granskaren har en gömd agenda!
Nu önskar jag Er lycka till med granskningen!
Mer fakta kan ni få på kvällens affärspresentation kl 19:00 (då stängs dörrarna - kom i tid) på Quality Hotel Globen!
Har ni goda avsikter, kom då och lyssna, gör ni inte det, så förstår säkert alla som läser tråden, vad ert uppdrag och syfte är!
Och, alla uttryck som losers och vad det nu är ni kallar dom som inte lyckas, får stå för Ef, jag själv har respekt för alla, även dom som försöker men som inte lyckas!
Till slut hemläxa på kalkylen, den får C, eller på skalan 1-10, kanske 2 poäng!

Det är inge hemsnickrade kalkyler...
Dom är tagna från hemsidan och de officiella siffrorna som finns , och inlagda med dina siffror

1) Ett startpaket kostar 14.000Sek
2) 500 personer har anslutig sig
1+2) 14.000:- gånger 500 personer = 7 000 000:- Sek in i företaget

Du hävdar följande i ditt inlägg (EN person 250 k i månaden , c:a 4 100k i månaden och ett tiotal 50k i månaden)

Person 1 = 250.000 i månadsinkomst
Person 2 = 100.000 i månadsinkomst
Person 3 = 100.000 i månadsinkomst
Person 4 = 100.000 i månadsinkomst
Person 5 = 100.000 i månadsinkomst
Person 6 = 50.000
Person 7 = 50.000
Person 8 = 50.000
Person 9 = 50.000
Person 10 = 50.000
Person 11 = 50.000
Person 12 = 50.000
Person 13 = 50.000
Person 14 = 50.000
Person 15 = 50.000

Det betyder rent matematiskt en utgift på 1 150 000:- per månad från företaget.
Om vi räknar grovt på att "En enhet såld genererar 2000:- till en individ" så betyder det att
för att dessa personer skall erhålla angiven bonus behövs det säljas 575 enheter per månad...

Nu ligger nog snarare siffrorna mot "En enhet såld genererar 200:- till en individ" och då betyder det att det behövs säljas 5750 enheter för att de nämnda 15 personerna skall kunna bibehålla sin inkomst...

Nä , du har ett luftslott som håller på att raseras...
Citera
2014-10-28, 17:36
  #48
Medlem
Du var mig en tjatig individ!
Ingen ljuger, men du måste lära dig lösa mellan raderna!
När jag säger, att försöken att starta upp WS i Sverige 2012, så är min poäng att 2012 har inget med den grupp som startat upp WS o Sverige med start jun/jul 2014 att göra! Vad som skett 2012 är i sak inte nuvarande svenska WS grupps ansvar!
Dina kalkyler är fortfarande amatörmässiga! En lön bygger på provision! Att du tjänat 250 000 kr en månad betyder inte att du har samma ersättning nästa månad, dvs för varje ny månad ökar ju antalet "paket"! Du måste ju multiplicera och duplicera varje månad, dvs om du förstår MLM.
Om du har ett ben med 3 nya medlemmar så blir det ju om allt fungerar 3x3 nästa vecka osv! Precis när vi pratar så duplicerar dom 500 med en ryslig fart varje vecka! Om antalet stannar vid 500 och inte ökar, dvs ingen säljer, vad händer då!
Du låter som en lärare som undervisar och tror du kan allt! Men du har på ett tydligt sätt visat, att om du var ansvarig för ett MLM företag, så skulle det inte överleva många veckor!
I stället för att hålla låda på Flashback, då borde du gå it och sälja!
Du kan sitta kvar på stolen och tjata på, försöka hitta fel, istället för att jobba på!
Nu slutar jag mina kommentarer och låter dig leva kvar i din lilla bubbla!
Rättegången är slut!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback