Tack för svaret!
Men angående reglerna vad gäller el. Nu var det redan framdraget och tidigare ägaren hade tagit bort den tidigare takkontakten. Det är inte så att jag håller på att dra egna fasta el-installationer. Precis som att byta en brytare eller vägguttag som är trasigt så antar jag att man får byta en redan "befintlig" takkontakt? Annars hade jag väl iof lika gärna koppla trådarna direkt till lampan utan att "bryta" mot reglerna, men känns mer tryggt att koppla in i en kontakt.
Nu har jag inte 100% koll på vad reglerna säger men om en komponent redan finns där så får man byta till en likvärdig. Dvs finns en dimmer i väggen som inte fungerar så får du byta till en ny dimmer. Samma sak borde gälla kontakter i taket?
Men återigen stort tack för svaret.
Mvh
Citat:
Ursprungligen postat av
tempeZZt
Det låter rätt och riktigt, speciellt med tanke på att det fungerar.
Helt säkert går inte att säga, då man inte vet åldern på installationen. Det går därför inte hundraprocentigt att säga om färgerna blå=neutral, svart=fas och vit=tändtråd är korrekt. Gröngul lär ju vara jord i alla fall om nu ingen total idiot varit framme.
Det borde ha varit en snutt kabel som stuckit ut även från den blåa kopplingen, men den kan ju vara demonterad av någon anledning. Det hade då varit än mer klart att det suttit ett jordat takuttag där som var anslutet till vit, blå och jord (alternativt att dessa färger varit anslutna direkt i en armatur).
Du vet att du inte får pyssla med sådant här utan behörighet, va?