Tänkte att jag skulle liva upp denna tråd. Har letat lite och funnit att de flesta trådar som rör detta ämne inte varit särskilt aktiva och de ger inte särskilt mycket info om ämnet.
Jag har de senaste dagarna haft några frön i blöt (efter att ha givit dem en törn) som jag antar att man ska göra.
Har inte hittat så mycket mer info, här på flashback. Däremot har jag funnit några videor på Youtube om HBW-odling, även om de inte säger så mycket.
(
http://www.youtube.com/watch?v=Tx9h04eaGIA )
Det är dock inte samma strain som de mer potenta fröerna.
Har en del frågor, om folk möjligtvis skulle ha någon erfarenhet av odlingar på Hawaiian Baby Woodrose-frön.
1. Är frön från t.ex. Smartbar odlingsbara.
2. Vilket ph-värde skall jorden ha?
3. Hur många soltimmar under växttiden?
4. Vad krävs för att plantan skall blomma?
5. Spelar näringsvärdet in på LSA-produktionen och isåfall, vilken näring skall plantan ha?
6. Hur stort blir rotsystemet?
7. Hur utvecklas plantan?
Tack på förhand!
p.s. Denna tråd kanske borde flyttas till Drogodling, men jag såg titeln så ultimat att jag ansåg att denna tråd var den bästa att skriva i d.s.
p.p.s. Anledningen till att jag är ovanligt litterär i afton är för att jag druckit för mycket rosévin d.d.s. =D