Citat:
Ursprungligen postat av
ManyMen
Detta stämmer helt enkelt inte. Det är samhället som måste bestämma om det är rimligt att personen kände sig utsatt. Det finns olika grader av paranoida människor därute, i ett rättssamhälle kan man inte säga att alla själva ska bestämma om de varit utsatta för något eller inte. En person som hotas till livet av en annan människa har rätt att försvara sig med dödligt våld, det betyder inte att en paranoid människa som ser en nittioårig tant i rullator som ett dödligt hot har rätt till sina känslor och därför får döda tanten.
Feminister vill gärna tro att kvinnor alltid ska få bestämma över verkligheten baserat på sina egna känslor, så kan vi helt enkelt inte ha det, män ska skyddas precis som kvinnor från helt ogrundade anklagelser.
Rent objektivt har Caroline absolut ingen anledning att känna sig inlåst och rädd i Sveriges mest välövervakade hus med personer hon känner och som inte är aggressiva. Det är en kränkning av mannen i stolen när han döms och hängs ut p.g.a någons ogrundade offermentalitet. Feminister ska inte ha rätten att behandla män på det sättet, inte ett skit bryr de sig om hur mannen känt i situationen och även efteråt när han får ta hela skulden och i feministmedia blir betraktad som en våldtäktsman.
Fast jag håller inte med. Man måste just se nyanserna. Hon kan ha varit hur kåt som helst på Philip, egentligen. Hon kan uppriktigt ha pratat om att vilja suga av honom och också velat det, men sen när hon blir överkörd med en nedlåtande attityd, så är det inte lika roligt längre. Och hon har i det fallet rätt att känna sig övergreppad, utifrån den attityd de hade (utifrån det man sett från videon. Bra att få en fallstudie sådär).
Men det jag pratar om, är ju att utav omgivningen sen, kan hela incidenten förvärras för henne (för offret). Hon tog illa upp. Det såg man ju då hon pratade framför kamerorna. Och Big Brother valde mer rätta att ta ut killarna.
Efteråt har dock incidenten runnit av henne, och hon är hur glad som helst.
Hade hon däremot kommit ut ur huset, då hade hon begravts av omgivningens reaktion, av "alla tyckanden" så skulle hon förstått att hon måste må skitdåligt, och så mår hon/offret, dåligt just av detta.
Och det är ju inte bra, om folk känner sig mer övergreppade än de är, på grund av samhället och omgivningens attityd. Det är ju offret själv som ska känna.