Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-12-02, 17:45
  #493
Medlem
LaScalas avatar
http://www.nsd.se/nyheter/boden/tva-...d-9709833.aspx

BODEN Två män, 24 och 36 år, har anhållits av kammaråklagare Ulrika Schönbeck som misstänks för att i olika delar varit delaktig i grov mordbrand på ett asylboende i Boden.

Båda männen bor på det aktuella asylboende. Varför brottet anses vara grovt beror på att det bor ett flertal personer i boendet och att en eventuell spridning skulle vara livsfarlig


Nu blir det svårt att beskylla SD för branden. De boende kan alldeles själva.
Citera
2015-12-02, 17:47
  #494
Medlem
LaScalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kipp
Tristess är en faktor., måste vara döden att hänga där hela tiden utan plan eller sysselsättning. Att man blandat folk från olika länder som inte riktigt förstår varandra eller där länderna är i bråk med varandra blir det bara kass. Sortera efter etnicitet kanske? Skulle underlätta tolkandet och minskar spänningen mellan grupper men att man skall behöva tänka på det från början är barockt.

Sen kan man nog räkna in besvikelsen över att det inte var lika lyxigt som smugglarna utlovade heller. Slappa/obefintliga ordningsregler och konflikträdd/menlös personal spelar också in. Och inget händer när polisen får åka utöver säkert en anmälan som läggs ned i samma sekund.

Tristess är det nog att inte få befinna sej i krig. Många klarar inte av lugn och ro.
"Endast nära döden är jag levande" (E Hemingway)
Citera
2015-12-02, 20:51
  #495
Medlem
darthvaders avatar
De tänker egocentriskt. Detta är medfött, genetiskt och har att göra med en underutvecklad prefrontal kortex vilket gör det svårt att känna empati och se saker ur andras synvinkel.
Citera
2015-12-03, 01:30
  #496
Medlem
nnnipzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Många (ganska) oberoende saker som pekar åt samma håll är inte värdelöst. Men det säger säkert något om mig att jag tror på många bäckar små från olika håll för att övertyga.

Tillkommer i listan kommer också att psykopati kan ses som en "anpassning" till miljön och högst sannolikt har en högre frekvens i områden med oroligheter och krig, alltså därifrån många migranter till Sverige kommer ifrån.

Du missuppfattar mig lite, jag menar inte att ditt påstående är värdelöst. Däremot så kan du inte säga ATT det är så, men du kan påstå att det med stor sannolikhet är så Detta är ämne som absolut borde utredas vidare med tanke på indikationerna som finns.
Citera
2015-12-03, 07:24
  #497
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Misshandlade ett barn på asylboende – man gripen
En man på ett asylboende i Umeå misstänks för att vid ett flertal tillfällen ha misshandlat sin familj. Han greps under torsdagskvällen efter ett larm.
http://norran.se/nyheter/blaljus-nyh...-gripen-496001
Citera
2015-12-03, 09:10
  #498
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaScala
Tristess är det nog att inte få befinna sej i krig. Många klarar inte av lugn och ro.
"Endast nära döden är jag levande" (E Hemingway)

Speciellt för de risksökande som det finns många av på boendena...
Citera
2015-12-03, 09:34
  #499
Medlem
LaScalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Speciellt för de risksökande som det finns många av på boendena...

Ja, jag hade "äventyrarna" i åtanke här. Undrar hur stor del av de boende där utgör? Det är väldigt många som klagar över att det är tråkigt på boendena. Både de små ynglen och de vuxna.
De saknar förmågan att själva göra nåt åt sin trista situation genom att ta initiativ till "normala aktiviteter.
De kräver utifrån kommande stimuli eller egna gränsöverskridande handlingar.
Citera
2015-12-03, 09:46
  #500
Medlem
Sculleys avatar
Citat:
Brand i planerat flyktingboende

Polis och räddningstjänst larmades under natten till torsdagen till en brand på Vikingagatan i Götene. Den gamla skolbyggnaden är ett planerat flyktingboende.

Just nu renoveras hela fastigheten och görs om till 18 lägenheter för ensamkommande flyktingbarn.
http://nlt.se/nyheter/gotene/1.45157...flyktingboende
Citera
2015-12-03, 09:48
  #501
Medlem
Sculleys avatar
Citat:
Anhållen för misshandel på asylboende
En man i 25-årsåldern greps och anhölls på onsdagskvällen misstänkt för att ha hotat och slagit en kvinna på asylboendet i Lundsbrunn.
http://nlt.se/nyheter/gotene/1.45162...-pa-asylboende
Citera
2015-12-03, 09:49
  #502
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaScala
Ja, jag hade "äventyrarna" i åtanke här. Undrar hur stor del av de boende där utgör? Det är väldigt många som klagar över att det är tråkigt på boendena. Både de små ynglen och de vuxna.
De saknar förmågan att själva göra nåt åt sin trista situation genom att ta initiativ till "normala aktiviteter.
De kräver utifrån kommande stimuli eller egna gränsöverskridande handlingar.

På grund av alla de som "har tråkigt" är det andra som blir svårt "överstimulerade"
Citera
2015-12-03, 11:28
  #503
Medlem
Nymphias avatar
Citat:
För några månader sedan dömdes en islamist för att ha mordhotat en kristen på ett annat asylboende. Islamisten hotade bland annat med att skära halsen av den kristne. På ett tredje asylboende har personal blivit bespottad för att en av de anställda berättat för de boende att hon är ateist, att hon inte tror på någon Gud. De var övertygade om att hon sade så för att attackera deras tro. De anklagade henne och dem i personalen som försökte skydda henne, för att vara ”otrogna svin”.

Under bara den senaste månaden har flera bråk rapporterats från olika asylboenden. Ibland har det skrivits ut tydligt att händelserna har ägt rum på ett sådant, men ibland har ingen information av sådant slag givits, trots att så varit fallet. Många nyhetschefer ställs inför utmanande publiceringsbeslut, och just nu pågår också en diskussion om sanningshalten i rapporteringen från en specifik händelse på ett asylboende.

Sverige måste vara tydligt kring vilket land det är: Här accepterar vi inte fobier mot kristna eller muslimer, homosexuella, xenofobi, rasism, sexuella trakasserier, kränkningar, mobbing och hot, varken på våra skolor, gator eller på våra asylboenden.

Därför bör asylsökande som inte efterlever våra lagar, omedelbart få avslag på sina asylansökningar. Bara så kan vi stoppa det som nu sker, innan det förvärras.

http://www.svd.se/nuri-kino-vad-ar-a...r-hot-och-vald
Citera
2015-12-03, 12:21
  #504
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
26-åringen dömd för dödshot – för en månad sedan
Mannen som greps på ett asylboende i Borgholm på tisdagskvällen är tidigare dömd för dödshot på ett annat asylboende. Då hotade han att skära halsen av en landsman som drack alkohol.
http://www.barometern.se/oland/26-ar...n-manad-sedan/
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback