Jag förstår inte hur du klarar att äta dem som de är, det är fruktansvärt sött och på ett ganska obehagligt och vasst sätt.
Innehållsförteckningen är som följer:
Sötningsmedel: Natriumcyklamat E952 (38%), Surhetsreglerande Medel: Natriumbikarbonat E500, L-Vinsyra E334
Det är alltså Natriumcyklamat som är förbjudet i USA:
Citat:
Sötningsmedlet förbjöds i USA 1967 och i de flesta övriga länder 1969 efter att det framkallat cancer hos försöksråttor vid mycket höga doseringar, men tilläts igen senare då inga risker kunde påvisas vid normal konsumtion. Det är numera tillåtet i bland annat EU, Kanada, Japan men ej i USA. Tillsammans med sackarin marknadsförs natriumcyklamat som bland annat suketter.
Gissningsvis så kommer du inte upp i "mycket höga doseringar" ens om du knaprar det rent. De har nog proppat de där råttorna rätt fulla med medlet.