Citat:
Ursprungligen postat av
A-Z.a-z.0-9
Husdjuren levde, och alla i familjen verkar ha hittats i samma rum. Alla hittades i ett av sovrummen.
Husdjuren andas samma luft och dricker samma vatten, så det skulle väl kunna vara förgiftad mat eller annan förgiftad dryck än vattnet?
Edit:
Vid närmare eftertanke så håller sig djuren visserligen på en lägre nivå och kanske rör på sig mer vilket gjorde familjen mer utsatt om det var något i luften i sovrummet eller en lätt gas som inte höll sig nere på djurens höjd
Hur kan man förresten utesluta kolmonoxidförgiftning? Familjen hade ju inte svarat i telefon på hela dagen så någon sådan gas hade väl kunnat skingra sig fram tills dess att kropparna hittades?
2 katter och en iller (?) vid liv, om illern var i bur så är väl inte höjdskillnaden på en människa liggandes i en säng och en illerbur spec stor. Antar att illern var i bur annars hade den väl stuckit medans dörrarna stod öppna.
De har väl inte uteslutit kolmonoxid men det fanns inga spår när hjälpen anlände. Minns jag rätt så har både brandmän och ambulanspersonal någon form av detektor på sig som tjuter om nivåerna av farlig gas är höga, om det är standardutrustning vet jag inte men just en sådan detektor räddade livet på några anställda på något cafe en sen kväll i USA för ett tag sedan när en ambulansman skulle köpa kaffe och hans detektor gick av.
Det var väl även en lägenhet med grannar vägg i vägg som sa "this family tended to keep to themselves." , men resten av området var rätt sammanhållet så det var lite konstigt.
Preliminära rapporten från rättsmedicin hittar inga spår av våld lr liknande så nu är det upp till blodanalys osv.
Hittades de alla i samma säng?