Citat:
Ursprungligen postat av
GalFisk
Vill du bygga generatorn själv med magneter och lindad koppartråd, eller är du lika glad om du slipper? Jag har själv tagit en eldriven kylarfläkt från en bil och hängt upp i ett träd för att generera el. Fläktmotorn fungerar lika bra om generator, den har magneter och allt. Fast antagligen kan du göra det bättre med en annan DC-motor och/eller utväxling.
En borstad DC-motor ger dig pulserande likström. En borstlös motor (med all elektronik bortplockad) eller en stegmotor ger dig växelström, som du dock lätt kan likrikta. Jag skulle tro att en stegmotor ägnar sig bäst om du vill driva generatorn direkt av propellern, då den har många poler per varv och därmed ger bra med spänning vid låga varvtal. Å andra sidan är de ofta inte så stora, och kan inte ge så mycket ström.
okay vissa delar fattade jag som många poler per varv ger bättre spänning vid låga varv det fattade jag men
DC-motor säger mig inte så mycket och borstad sa mig inte heller så mycket men jag får googla påt,,,,,
men tror du det funkar med motorn från en tvättmaskin?? har en gammal tvätt maskin i källarn som jag kan skruva isär och ta motor ifrån,,,,,