Citat:
Ursprungligen postat av
theRulerOfBethos
... Penn Jillette (som även han anser att religion/ateism och libertarianism inte är släkt).
Det är en litet snabb beskrivning av det. Han menar att både ateismen och libertarianismen kommer ifrån samma skeptiska världssyn: liksom man borde vara skeptisk till att en gud existerar borde man också vara till påståendet att en stat kan planera våra liv:
Citat:
Ursprungligen postat av Penn Jilette
What makes me libertarian is what makes me an atheist — I don’t know. If I don’t know, I don’t believe. I don’t know exactly how we got here, and I don’t think anyone else does, either. We have some of the pieces of the puzzle and we’ll get more, but I’m not going to use faith to fill in the gaps. I’m not going to believe things that TV hosts state without proof. I’ll wait for real evidence and then I’ll believe.
And I don’t think anyone really knows how to help everyone. I don’t even know what’s best for me. Take my uncertainty about what’s best for me and multiply that by every combination of the over 300 million people in the United States and I have no idea what the government should do.
http://www.forbes.com/sites/erikkain...ibertarianism/
Citat:
Ursprungligen postat av
theRulerOfBethos
Som jag ser det kan man både vara religiös och ateist på goda grunder och jag tycker inte att detta riktigt har med ideologin att göra. Däremot finns det tyvärr en del människor som försöker blanda ihop detta och det kan ibland se rätt illa ut. Det första exemplet jag kommer på just nu är Stephan Molyneux, som vid ett tillfälle helt avfärdade Ron Paul enbart utifrån att RP vad kristen och Molyneux tyckte att kristna människor per automatik vara dumma i huvudet och inte värda att lyssna på, vilket jag kan tycka är en onödigt tråkig (och felaktig) inställning. Jag skulle dock utifrån den förståelsen som jag har för kristendom säga att man på mycket goda grunder kan vara både kristen och libertarian . Tyvärr verkar dock många kristna komma till andra slutsatser.
Det underliggande för sådana som Molyneux, Jilette, Rand och andra är att det viktigaste i grunden är inte frihet/ofrihet, utan rationalitet/irrationalitet. Nästa alla, om inte alla, som har frihet som kärna värdesätter också rationalitet men det är inte lika viktigt med att ha någon åsikt om folks tro, för det är en privat grej vad folk tycker. Om du tror på gud så är det ditt beslut, lika mycket som det är ditt beslut om vilka droger du tar/inte tar. Sedan kan man komma med kritik eller beröm om det beslutet, men när man gör det så gör man det inte som libertarian utan som en försvarare av en viss världsbild om hur man borde leva sitt liv.
Själv kan jag inte se att det finns något intellektuellt försvar av någon religion även om man kan ha sociala, kulturella eller praktiska skäl till att vara med i en kyrka. Jag håller med om de som lägger in rationalitet som en lika viktig punkt som frihet i sin ideologi, så att det ingår i ideologin att inte tro på gudar. Däremot behöver inte det leda till att man påpekar det hela tiden eller påtalar religiösa som mindre intelligenta än andra. Och många väldigt vettiga skribenter var ju kristna deister eller teister - Bastiat, Tocqueville, den unge Herbert Spencer. Man får blunda en hel del om man tror att kristna inte kan arbeta för frihet.