Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-09-23, 13:18
  #25
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Att kvinnor dras till storstäder är inte så konstigt. Där kan de få bekräftelse, nära till party-party och shopping.
Vilka är det som flyttar från landsbygd till storstad och vilka stannar kvar på landsbygden?
Citera
2014-09-23, 13:46
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Babianen
Nej ingen har tjänstefolk i Sverige.

Ehh... jo.
Jag tror ärligt talat inte du vet hur det ser ut i den nedre överklassen.
De har såväl städare som trädgårdsmästare som barnflickor.
Citera
2014-09-23, 14:33
  #27
Medlem
Babianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BenLomond
Ehh... jo.
Jag tror ärligt talat inte du vet hur det ser ut i den nedre överklassen.
De har såväl städare som trädgårdsmästare som barnflickor.

Det finns inte i den svenska kulturen. Det här är kanske något du har sett på film. Jag har erfarenhet av svenska överklass människor och det är ingen som har tjänstefolk överhuvudtaget. Det gäller även om man har ett väldigt stort hus med trädgård.

Det här med att båda parterna skulle ha karriär och tjänstefolk det funkar inte så. Ena parten jobbar och den andra är hemma och sköter tjänstefolket och det sociala. Dessutom om en kvinna gifter sig uppåt vad skulle hon få ut av att jobba? Män jobbar med karriär yrken för att kunna få attraktiva kvinnor. Kvinnor jobbar i karriär yrken för att kunna gifta sig med framgångsrika män och sluta jobba. Alla "kvinnor tar över världen" argument går ut på att jobb är ett mål i sig det är det inte för de flesta kvinnor.
__________________
Senast redigerad av Babianen 2014-09-23 kl. 14:43.
Citera
2014-09-23, 16:29
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Babianen
Det finns inte i den svenska kulturen. Det här är kanske något du har sett på film. Jag har erfarenhet av svenska överklass människor och det är ingen som har tjänstefolk överhuvudtaget. Det gäller även om man har ett väldigt stort hus med trädgård.


Är det folk med fyra hjul på husvagnen du kallar överklass eller?
Komik på högsta nivå. Jag hoppas att du från början begrep att jag med tjänstefolk menar folk från tjänstesektorn. Inte en butler alltså.



Märkligt nog finns plötsligt tjänstefolket, fast i mer gammalmodig butlertappning, i ditt andra stycke så du verkar ha minne som en kålmask. Men strunt samma. Jag skiter i den här debatten nu.
Citera
2014-09-23, 19:31
  #29
Medlem
Barnlösa materialistiska karriärskåta kvinnor har snart utrota sig själva, det kanske inte händer under vår livstid, men evolutionen sätter givetvis stopp för sånt strunt.
Citera
2014-09-23, 19:54
  #30
Medlem
Fjodorovs avatar
Låter mer som om det är ett önsketänkande och vilja att det ska bli som så.

Vilket inte gynnar samhället i stort, jag kan lova er att självmordsförsök och mediciner kommer öka något enormt bland våra kvinnor ifall det skulle bli en verklighet. Men det är kanske det de som styr samhällsutvecklingen vill, så på något sätt måste vi åtgärda det. Detta eftersom det inte skapar en sund livsmiljö för en hel drös med kvinnor som stressar ut sig och har en inbillad konkurrens med män och kvinnor i yrkeslivet som innebär att de måste ge upp sina naturliga egenskaper och bli mer "män". Osäkerheten och den alltmer sexualiserade vardagen där tanken att ligga runt så mycket som möjligt börjar bli normen, kommer leda till en enorm press och stress på en normal singelkvinna som lever i storstaden med skulder upp över öronen, pga studielån och lån till lägenheten som hon aldrig har råd med annars.

Det viktigaste av allt som någon nämnde en barnlös generation lever inte vidare...
Citera
2014-09-23, 20:02
  #31
Medlem
HeltPantads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Christopher.
Den demografiska kurvan är väl det största problemet. Hur civilsamhället kommer se ut i framtiden har jag ingen aning om. Jag tänker inte säga bu - en kvinna får tjäna vad en kvinna har förmåga och vilja till. Ett som är säkert är att negligerad man är en farlig person, medan en negligerad kvinna ställer sig i köket. Dock kommer inte kvinnan släppa offerkoftan frivilligt. Jag skulle kunna tänka mig bli en toyboy åt en sugermama. Kanske alla män kan sluta jobba och bli försörja av sina respektive kvinnor medan vi ligger på beachen och gymmar hela dagarna?

Dock tror jag att det kommer bli vanligare med större ålderskillnader mellan manliga och kvinnliga relationer. Redan idag föredrar kvinnor män som är 5-10 år äldre. Kvinnor får i framtiden sitt enda barn vid en åldern av 37 år med en 57 årig man. Själv tror jag dock att det samhälle vi känner till kommer raseras inom 20 år och vad som byggs upp vet bara gudarna.

Islam och Sharialagar kommer dominera världen och då ryker feminismen all världens väg.
Citera
2014-09-23, 20:26
  #32
Medlem
BlackJewels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KarlKaviar
Barnlösa materialistiska karriärskåta kvinnor har snart utrota sig själva, det kanske inte händer under vår livstid, men evolutionen sätter givetvis stopp för sånt strunt.
Materialism och konsumtionsoptimering har fullständigt skapats av teknisk utveckling som också mestadels ägs av män, det är grottbjörnsmentaliteten som enbart finner nya uttryck och konsumtionstrick med all den överdådiga reklam som väller över redan småbarnen att konsumeras som filmsnuttar, är enbart uttryck för härskarideologi kommen ur tvättäkta fraterniserande manshuliganism.

Inse att mannen ännu är en primat med ännu stora problem för det här med konsekvenstänk. Det är helt enkelt inte mannens sak att genuint ägna sig åt mer än kortsiktig och spektakulär teknikutveckling och det skulle till vansinnigt bråk att öht maka på sig att ge plats åt kvinnor, ändå fortsätter fraterniserandet som en gullig lek. Som i sig är en kvittens på grottbjörnsmentaliteten den ligger troligtvis i mannens DNA. Han vill inte vårda, det ska tvång och lirkande till att få en primat att vilja vårda... han måste få betalt innan han förstår varför han öht ska vårda. Han tycker han behöver "sänka sig" och att han "tappar" i behöva "förlika" sig med kvinnor.
Citera
2014-09-23, 21:01
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Att kvinnor dras till storstäder är inte så konstigt. Där kan de få bekräftelse, nära till party-party och shopping.
Vilka är det som flyttar från landsbygd till storstad och vilka stannar kvar på landsbygden?

Kvinnor och män flyttar till storstäder främst för att

- utbilda sig.
- utbilda sig inom något man är intresserad av.
- kunna försörja sig.
- kunna försörja sig på ett jobb man tycker är kul.
- kunna försörja sig på ett jobb man tycker är kul och som dessutom betalar sig bra.

Utbudet på landsbygden är begränsat, tyvärr.
Citera
2014-09-23, 22:23
  #34
Avstängd
Rosrubs avatar
Vad som kommer dominera världen är alltid makt. Makt är pengar just nu och av pengar köper du militär makt för att tom kunna forcera din makt på människor dödligt om så behövs.

Kvinnor skulle säkert dominera ännu hårdare i en civiliserad värld men den världen kommer vi aldrig skåda och dessutom kommer aldrig någonsin sann dominans och makt att handla om kön. Det spelar ingen roll om du är kille eller tjej i Sverige, den smartaste som någonsin satt sin fot på denna planet så kommer du ändå aldrig vara en Rothschild så även om du är hemskt lycklig rent monetärt och föds som en Wallenberg så är du en ändå en monetär bebis i jämförelse. Du kommer aldrig ha någon faktisk makt och en armé och det är bara en realisation som 99.9% av världen får förlika sig med.

Globaliseringen är över och det är vad världen borde rusta för. Om kvinnor är mer benägna att försiktigt hantera kriser och sitt liv till skillnad från brötiga män och därmed blir dom stora biologiska vinnarna är väl ingen helt främmande tanke i framtiden.
Men isåfall tycker jag det är bättre om kvinnor på allvar frågar sig vilken värld dom vill dominera, när man är en del av problemet och en del av lösningen osv. Ingen förväntar sig att kvinnor skall kriga så kvinnor borde kriga mer. Om FI på allvar beväpnade sig skulle dom tämligen enkelt kunna ta över landet. Antingen tycker man det är lite lustigt eller så tycker man det är lite skrämmande.
Citera
2014-09-23, 22:44
  #35
Medlem
NGC-5806s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rosrub
Ingen förväntar sig att kvinnor skall kriga så kvinnor borde kriga mer. Om FI på allvar beväpnade sig skulle dom tämligen enkelt kunna ta över landet. Antingen tycker man det är lite lustigt eller så tycker man det är lite skrämmande.

Tankeexperiment. Om vi skulle dela upp mänskligheten i två olika lag med kvinnor i ena och män i det andra och så skulle vi strida militärt mot varandra - vilka skulle då vinna?

Kvinnor har ingen makt överhuvudtaget. Det finns på vissa positioner i samhället för att män tillåter det. Inget annat.
Citera
2014-09-23, 22:59
  #36
Medlem
-vaas-s avatar
Fortfarande helt absurt att det blir mer kvinnor på högre poster i samhället iom de inte sköter dem, vill man ha något fixat snabbt och kompetent får man se till att en man fixar det för att inte bli dränkt i passiv-aggressivt slem från någon bitterfitta som i grund och botten inte trivs med att sitta på ett kontor och leka viktig utan egentligen skulle må bättre av att vara hemma med barn. Där den enda lyckan hon har istället är att ställa till små frustrationer för de som blir beroende av henne för att få sin lilla dagliga kick av skadeglädje med att hon fuckar upp en annans dag.

Det där är judedynga iofs där de gillar att leka med människors världsbild för att göra dem disassiocerande fån där världsbilden de får genom media/utbildning krockar med verkligheten deras ögon ger så förmågan att dra korrekta observationer förstörs, men om det nu är sådär kommer Ryssland bli väldigt, väldigt stort om 50 år när det bara är de som valt att behålla sina testiklar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback