Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-09-21, 14:58
  #25
Medlem
Firewaias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kinesarsle
Kan du inte bara respektera att han inte vill att det drar in rök i hans lägenhet?
Stäng dörrjäveln då? Ska man inte få röka i sin egen jävla boning?
Citera
2014-09-21, 14:59
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Så ditt rökande går före alla andras trevnad? Balkong har man för att kunna komma ut i luften enkelt, så man kan njuta av det korta halvåret då det är varmt.

Visa hänsyn, gå ut på gården och rök. Och om du är en sån som spelar hög musik: det minsta du kan göra är att hålla dörrar och fönster stängda. Bor man i hyreshus får man vara hänsynsfull

Han har rätt att röka hur mycket han vill på sin balkong. Förstår inte att man kan störas så mycket av en lite annan lukt i fem minuter? TS jobbiga granne har med största sannolikhet inget bättre för sig än att söka konflikt med vanliga människor.
Citera
2014-09-21, 15:06
  #27
Medlem
Tillbakablickens avatar
Herregud vad larvigt av gubben.
Ska han kasta vatten på alla bilar som förorenar luften också eller?
Citera
2014-09-21, 15:09
  #28
Medlem
Painted-Birds avatar
Tyckte paraplyet var den bästa idéen, istället för att jävlas tillbaka så tar du bara med dig ett paraply nästa gång du ska ut och röka. Kommer driva honom till vansinne!
Citera
2014-09-21, 15:14
  #29
Medlem
Kanske borde ta en titt på dig själv? Du är ju uppenbarligen grunden till problemet, även om din granne verkar vara lite radikal i sina handlingar, men det verkar du ju också vara.
Citera
2014-09-21, 15:16
  #30
Medlem
Quinqqs avatar
Skyll dig själv! Var glad att det bara är vatten han kastar...
Citera
2014-09-21, 15:20
  #31
Medlem
IceEyess avatar
Pula ner en boaorm eller ett getingbo i brevinkastet
Citera
2014-09-21, 15:21
  #32
Medlem
meganegerdases avatar
Det är ju surströmmingssäsong....
Citera
2014-09-21, 15:24
  #33
Medlem
Stormakts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yxherren
Pajasfasoner, typiskt vänsterextremistsätt att bete sig på. Hellre slå någon än att börja paja deras saker som en annan barnunge.

Hur fick du in politisk tillhörighet i det här? Tycker snarare det är klassiskt WT/Rösta SD/gå på soc/heta johnny att ta till våld för småtjafs.

OnT så ring polisen, dom vet hur problemet ska bemötas
Citera
2014-09-21, 15:26
  #34
Medlem
Köp en e-cigarett! På så sätt vinner alla. Han slipper lukten och att få cancer från andrahandsrök, medan du också slipper få cancer!
Citera
2014-09-21, 15:34
  #35
Medlem
UncleBerts avatar
Pissa i hans brevinkast. Sätt in en nål med lim i hans nyckelöppning och bryt av vid kanten. Klottra anonyma meddelanden på hans dörr.

Släng upp bajskorvar på hans balkong. Misshandla honom maskerad.

Bara fantasin sätter stop.
Citera
2014-09-21, 15:36
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Firewaia
Stäng dörrjäveln då? Ska man inte få röka i sin egen jävla boning?

Jag håller med, bor man i lägenhet får man skylla sig själv.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback