Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2014-09-17, 23:22
  #37
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScottWalter
1) Politiker. Nångång under 90-talet, när var det sossarna tog över 93,94 ? så införde det varannan damernas, vilket ju är en sorts kvotering eller hur?

2) Forskare har dessutom tagit reda på vad som då skedde med kompetensen etc. med resultatet att den faktiskt höjdes inte sänktes som många skeptiker påstod skulle ske. (vill du ha den forskningen så kan jag rota fram den)
1) Vill inte påstå att det är kvotering. Man var uppmärksam på fördelningen och började vaska fram kvinnor. Man har ett större urval, bättre förutsättningar och mer med tid på sig att genomföra den förändringen i ett politiskt parti - framför allt när man har jämlikhet som en profilfråga. Misstag behöver nödvändigtvis inte få så stora negativa konsekvenser.
Att ta sig in i näringslivet eller hitta dugliga kandidater där är inte gjort i en handvändning, vilket jag hoppas att du förstår.

2) Denna forskning, alltid denna forskning när feminister är igång...
__________________
Senast redigerad av Rad-i-Kalle 2014-09-17 kl. 23:25.
Citera
2014-09-17, 23:43
  #38
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RedX
/.../
Min fråga är fortfarande; hur ska lagstiftarna kunna veta när den naturliga diskrimineringen upphört i en situation där könsfördelningen hålls jämn på konstlat sätt? Dvs, när kvoteringen väl är införd, när är det åter ok att ta bort den?
Mycket bra fråga.
Man kan se det på många sätt: "Kampen är aldrig över.", "Mycket vill ha mer.", "Gnällspikar kommer det alltid att finnas.", "Alla kan inte bli nöjda.", "Vi är alla lika.", "50/50 är rättvist.".

Sverige - trygghetsnarkomanernas minoritetskramande tvärtomland kommer nog aldrig att hitta den nivån. Den nivån finns inte för det är alltid nån som drabbas eller som inte är nöjd. Här är vi också exceptionellt fixerade vid "rättvisa" så vi kommer att gå bort oss fullständigt.

De flesta orättvisor lär vi oss mer eller mindre leva med, och det har blivit bättre för de flesta i takt med samhällsutvecklingen. Kvinnor betraktas dock som "det svagare könet" av såväl feminister som antifeminister, de är alltid offer (kvinnor och barn först). Kvinnor kräver också alltid särbehandling (usch, så får man inte säga/göra inför en kvinna).
Notera också att kvinnor förblir tonåringar livet ut, och tonåringar är inte alltid uppe på banan. I Sverige finns det ju de som vill sänka rösträttsåldern (ungdomar kan sina rättigheter minsann, men är inte medvetna om sina skyldigheter), så att vi har galna feminister här som får rumstera om hur som helst är inte så konstigt.

Personligen tycker jag att det finns värre problem än en underrepresentation av kvinnor i börsbolagens styrelser. Jag tror inte heller att fler kvinnor i dessa styrelser löser de allvarliga problem vi har i samhället.
Citera
2014-09-18, 17:58
  #39
Medlem
FlamingBacons avatar
Lustigt att människor som vill tvångskvotera allt ifrån vägskyltar till musiker helt plötsligt försvarar kraftig manlig övervikt när det gäller partiledare. Fast det är klart, det är ju inte lika kul när ens egna måste anpassa sig.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback