Citat:
Ursprungligen postat av
gurkmajja
http://www.svt.se/opinion/article2325618.svt
"Under allt för många år har den naiva storstadscentrerade journalistkåren distanserat sig från Sverigedemokraternas väljare. Att prata om klyftan mellan stad och land har ansetts vara SD-retorik och inget en anständig journalist bör syssla med.
Därför har många helt missat vad som försiggår utanför Södermalm i Stockholm, eller Majorna i Göteborg. Att dessutom uppmana SD-sympatisörer att unfrienda en på Facebook har knappast gjort vidsyntheten större."
Det är inte svårt att instämma i bilden han ger av den svenska "journalisteliten". Frågan är om han har rätt i att detta i så stor utsträckning påverkat SD:s framgångar i valet?
Citat:
Förvåningen beror dels på att Feministiskt initiativ inte fick tillräckligt med röster för att kunna bilda egen majoritetsregering, men givetvis främst på att Sverigedemokraterna fick 13 procent av rösterna i riksdagsvalet.
Man frågar sig nu hur detta kunde ske, trots att varenda ledarskribent, komiker, programledare, statsvetare och övriga mediekändisar varit ute och uppmanat folk att gå och rösta bort Sverigedemokraterna.
Ihop med detta stängdes SD ute från arbetsplatser och antirasister flockades på SD:s torgmöten och störde så gott det gick.
Aftonbladet gillade olika och Expressen granskade skiten ur sverigedemokratiska lokalpolitiker och lyste på valdagen nöjt upp riksdagshuset med budskapet ”Nej till rasism”.
http://www.svt.se/opinion/article2325618.svt
Haha hysteriskt roligt, de tar sig på lite för stort allvar!
För min del var det också en demokratifråga att lägga rösten på SD. Det är mycket allvarligt när all media inklusive "opartiska" SVT inte klarar sin uppgift att granska makten på ett objektivt sätt. Samtidigt som alla andra partier tillämpar ett mycket elitistiskt tänkande att de vet bättre än väljarna och därför har rätt att strunta i väljarnas åsikter. Sådant måste bekämpas!
Citat:
Folk hemma i stugorna knöt näven i fickan när överheten och etablissemanget skulle berätta för dem vad som är rätt och riktigt. Nästan var åttonde väljare lade sin röst på det som stack mest i ögonen på alla oss goda journalister.
Och som vanligt kan journalister inte ens räkna matte på grundskolenivå