Citat:
Ursprungligen postat av
JanTaliban
Skräcken är att feministerna ska få upp ögonen för att ”allmän” är en ordbildning på ”man”; och börja brännmärka alla som uttrycker sig så. Eller börja påstå att uttrycket ”obemannad” är kränkande, eftersom det antyder att kvinnor inte räknas. Så kallade ”bemanningsföretag” döms till böter för diskriminering? Och hur har vi det med ”mänsklig” och ”människa” som ju också är bildade på ”man”. Eller ”mannekäng”?
Hur blir det med orden norrman, engelsman, osv?
Och hur gör vi förresten med de otaliga efternamnen på ”-son” (som ju är omöjliga att förklara som annat än maskulina), som orsakar att kvinnor blir gravt underrepresenterade?
Vem vet; i framtida upplagor av ”Vi på Saltkråkan” kanske hunden Båtsman måste heta Båtsperson – för att inte kränkning och diskriminering ska uppstå.
Lätt som en plätt.
allmän = allen
obemannad = obeennad
bemanningsföretag = beenningsföretag
norrman = norren
engelsman = engelsen
Båtsman = Båtsen
I en mening.
Man måste säga, att det är allmän kunskap att bemanningsföretag utnyttjar arbetslösa genom att sälja dem billigt till företag, som har medveten konstant underbemanning. För norrmän och engelsmän är detta något typiskt svenskt. Till och med den dumme hunden Båtsman i tv-serien Saltkråkan vet, att det är dåligt.
Blir.
En måste säga, att det är
allen kunskap att
beenningsföretag utnyttjar arbetslösa genom att sälja dem billigt till företag, som har medveten konstant
underbeenning. För
norren och
engelsen är detta något typiskt svenskt. Till och med den dumme hunden
Båtsen i tv-serien Saltkråkan vet, att det är dåligt.
Egentligen är det stora problemet inte ordet man, utan orden
Sverige och
svensk. Ordet svensk påminner starkt om namnet Sven, som är ett mansnamn. Ett mycket stort jämställdhetsproblem. Mycket stort. En ryser bara en tänker på hur patriarkalt vårt lands namn är. I rimlighetens namn måste landet Sverige och det svenska folket byta namn. Sverige blir förslagsvis
Enrige och svenskar ersätts med
enskar. Och vi talar världens mest jämställda språk
enska.
Och nej, jag skojar inte. Det jag beskrivit här ovan är fullt möjligt, i Enrige.