Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-09-08, 09:31
  #133
Medlem
Storalfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gizur
Gjorde det dig mindre tveksam? Det kan knappast vara den artikel som Dulny hänvisar till, ger inget stöd till att " araber har våldsamma gener". Genetikern som citeras i slutet av artikeln är inte arab.
http://www.ucl.ac.uk/slms/people/sho...personid=10687

Hur drar man slutsatsen av artikeln att araber har våldsamma gener? Nej, Flashback, hitta den rätta TT-artikeln.

http://www.nature.com/news/2009/0910...2009.1050.html

Abdelmalek Bayout, an Algerian citizen

Dock framgår det av texten att araber inte verkar vara särskilt drabbad av detta. Snarare är det afrikaner och latinos. Alltså riktade Dulny in sig på fel folkgrupp
__________________
Senast redigerad av Storalf 2014-09-08 kl. 09:34.
Citera
2014-09-08, 09:32
  #134
Medlem
Powergirls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
Nu har han kommit ut på SVT och erkänt allt.

Lite dumt tycker jag. Men de kanske gått igenom detta internt och kom fram till att det var det bästa.

Det är aldrig dumt att stå för det man sagt och gjort. Det dumma är att det tycks vara svårt att dra lärdom av både andras och sina egnas misstag.
Citera
2014-09-08, 09:32
  #135
Medlem
karlolof89s avatar
Ja, fy fan mindre än en vecka till valet så drevar Sveriges största tidningar tillsammans mot Sveriges 3:e största parti som aldrig förr. Undrar vem som blir uthängd imorgon för att ha gjort något för flera år sedan, som inte ens borde bli "EXTRA" nyhet.
Det är skönt att se tidningarna minska i omsättning och därmed mindre journalister i åsiktsfabrikerna
Citera
2014-09-08, 09:33
  #136
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sebbe.Straxx
Ja i detta fall är det verkligen anmärkningsvärt hur Aftonbladet, Metro, Expressen har så stora rubriker. Han är inte ens dömt för något brott? Även läskigt hur svensk media uppmuntrar vänsterorganisationer att söka upp folk som vill vara anonyma på nätet, speciellt då svenska staten varit med att ta fram Tor så man ska kunna skriva anonymt i diktaturer.

Och media små rubriker när SR profilen kakan harmansson öppet hatar mot polisen. Hon får till och med jobba kvar på SR????

Glöm inte Pontus Enhörning. Haha! Inte ett ord om detta i media!

Public Service verkar ha som huvuduppgift att skydda pedofiler.

I England var det Jimmy Savile, och i Sverige Pontus Enhörning.

Skulle vilja fråga Annika Lantz hur det var att jobba med en pedofil.
Citera
2014-09-08, 09:33
  #137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Esperto
Naturligtvis är det det den handlar om, det är därför researchgruppen finns och hittar så många rasister inom SD.

Det är helt enkelt så att de flesta politiker inom SD är rasister, de kan inte undvika att ge uttryck för det och släpper groda efter groda. En del gör som Dulny och gömmer sig under pseudonym. Andra som Ekeroth säger att Avpixlat är hans projekt.

Sd är ett rasistiskt parti och det är rätt av researchgruppen och Expressen att jaga dem med blåslampa. Man skall skämmas för att vara rasist. Det är inte OK att säga rasistiska saker.

OK?

Du har inga som helst dubier över att vad de gör är en olaglig handling? Rättssäkerhet det skiter du i bara du får skriva skit om vad du vill.
Citera
2014-09-08, 09:35
  #138
Medlem
hushlittledarlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
Nu har han kommit ut på SVT och erkänt allt.

Lite dumt tycker jag. Men de kanske gått igenom detta internt och kom fram till att det var det bästa.

Varför är det dumt?

OM nån är idiot ska man väl erkänna det? Annars lurar man ju svenska folket. Vi ska väl inte ha lögnare som styr vårt land? Älskar du ditt land så kräver du också av de som styr landet att de är ärliga och raka med vart de vill.

Lögnare ska förpassas ut.

SD verkar bestå av väldigt många hycklare och lögnare.

Jimmies "Nolltolerans och antirasism", skördar.
Bra eller dåligt för SD, det vet jag inte.
Rasisterna som är kvar sviker inte. Men de som tröttat och som faktiskt på riktigt gått på "det sverigevänliga partiet" de får insikter om att deras valda politiker faktiskt på riktigt är rasister.

Att SD försöker locka invandrare med orden: "invandrare är parasiter"... ja jag vet inte...
"Vi har nolltolerans mot rasism" (Menar de då rasism mot svenskar?)
Citera
2014-09-08, 09:35
  #139
Medlem
particulum1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hushlittledarling
Jag lider med Svenska folket som måste stå ut med dessa lögnare till politiker.
Gång på gång ljuger SDs ledning svenska folket i ansiktet.

De påstår att de inte är rasister. Men gång på gång kommer det fram.
Det är ju bara att läsa här på FB och sen på Avpixlat för att förstå lögnerna.

Roligt att se hela SDs sekt försvarar uttalandena samtidigt som de tycker det är skitbra att SDs reklamfilm pratar om att "rasism är vidrigt".

Det är så att säga: "Inga hästar hemma i stallet".

Hyckleriet är totalt.

Frågan är hur många år ni ska behöva stå ut med att försvara idioter?

Att ett riksdagsparti sitter och säger: "vi har inga rasister, vi är inte rasister, vi är inte för allas lika värde, nej, men vi är inga rasister", fast man läser här på FB och på Avpixlat extrema rasistuttalanden.
Hur går det ihop? För vem ljuger ni? Försöker ni intala er själva att sekten ljuger inte genom lögner?

Att ni inte ser att ni är totallurade hela högen? Ungdomar som gått på Jimmies välfrisserade yta. Köpt hela konceptet om att man är "väl ingen rasist för att man vill sjunga nationalsången i skolan", "Man är väl ingen rasist för att man inte tycker om tiggeri"...

Nä, det är väl för fan självklart. Det är inte rasism, men rasismen inom partiet är det ni läser om. Det sitter väl inte partiledningen och skryter med. Det är ett hycklarparti och ni har köpt hela konceptet.

Jag lider med alla ungdomar som tror de är med i en Svensk-vänlig rörelse. Men egentligen är med i en sekt.

För en sekt försvarar Dulnys uttalanden. De skyller istället på media.

Det är medias fel.
Jisses. Här har ni en av era politiker som har nolltolerans mot rasism. Men sitter och skriver skit på nätterna om invandrare.
Inte om invandringspolitiken, utan om invandrare, muslimer och araber. DET ÄR RASISM.
Sen sitter han och ler vänligt. "Nej, jag är inte rasist för att jag bryr mig om Sverige"
Ungdomarna går på lögnerna.

SD är och kommer föralltid vara startat av nazister, rasister, främlingsfientliga skinnheads och hardcore nazister. Ytan är bara utbytt.

Jag vädjar till Svenska folket att se igenom skiten och rösta på ett hederligt parti.

Kallar du juden Kent Ekeroth för nazist också?
Citera
2014-09-08, 09:36
  #140
Medlem
hushlittledarlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogwild
Du har inga som helst dubier över att vad de gör är en olaglig handling? Rättssäkerhet det skiter du i bara du får skriva skit om vad du vill.

Och du lipar för rättsäkerheten?
Det är väl ett bra mycket värre ingrepp i vår säkerhet att rösta fram psykopater som ska styra vårt land?
Ut med lögnarna från riksdagen.
Citera
2014-09-08, 09:37
  #141
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sverrje
I svt´s artikel kan man läsa följande:

"En av dessa gener svarar för tillverkningen av ett enzym kallat monoaminoxidas A (MAOA), som styr omsättningen av flera viktiga signalsubstanser i hjärnan. Vissa personer med en lågaktiv variant av genen kan ha dålig impulskontroll och nedsatt förmåga att hantera stress"

Huruvida den låga tillverkningen av MAOA beror på att han är arab eller inte förtäljer inte artikeln.

Hur kom du till den slutsatsen?

Det gjorde jag inte. Jag konstaterade bara att just denna man var arab och att han fått nedsatt straff på grund av sin genuppsättning, huruvida det beror på att han är arab, att hans föräldrar är syskon, en ren slump, eller något helt annat tas inte upp över huvud taget.

Det enda jag konstaterar är bara att en arab faktiskt fått nedsatt straff av den anledning som anges. Vad som gör Dulnys meddelande generaliserande är att han skrivit _araber_ snarare än _en arab_, men det senare är helt riktigt.
Citera
2014-09-08, 09:38
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hushlittledarling
Varför ska man vara anonym när man ändå vet vad de står för.

Det hade varit ärligare att säga: "jag är rasist! Rösta på mig"

Eftersom vi strävar efter hederliga politiker så ska man inte göra karriär på lögner.
Inga andra politiker gör så. Varför bara SDare?

Det är därför det finns moderater och miljöpartister som senaste månaden gjort rasistiska och antisemitiska uttalanden? Sjöstedt och Ohly sätter sina egna barn i privatskolor.

Du verkar bra naiv som tror att SD som har Expo och Researchgruppen efter sig är de enda med stolpskott till politiker.
Citera
2014-09-08, 09:40
  #143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Storalf
Jag vet inte om du är ironisk men jag tror precis tvärtom.

Dår-kontot med väljare som börjar sympatisera med SD p g a den här typen av publicitet är fullt.
__________________
Senast redigerad av buuurp 2014-09-08 kl. 09:42.
Citera
2014-09-08, 09:41
  #144
Medlem
hushlittledarlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gizur
Det här är SDs toppnamn i Stockholm, han får stå vid sina ord eller ta tillbaka dem. Om det hade varit Moderaternas Sten Nordin, finansborgarråd i Stockholm, så vore det rätt självklart att agera på samma sätt.

Sverigedemokater lär inte rygga tillbaka pga det här, han har bara skrivit vad de själva tycker. För dem är det helt okontroversiella saker.

Precis. Problemet är väl att de går till val på nåt helt annat. Deras valfilm säger att de inte är rasister. Att de avskyr rasism. De har nolltolerans mot rasism. De säger sig inte vara invandrarkritiska utan invandringskritiska. De värnar om öppenhet.

Samtidigt sitter deras folkvalda och spyr ut hat och rasism. Inte mot invandringspolitiken som förs, utan mot invandrare, muslimer, sossar, moderater, media, journalister, kulturmänniskor, invandrare, feminister osv... de spyr ut hat dagarna i ända. De hetsar internetrasisterna och stärker sektens medlemmar. Men på dagarna då kammar de sig väl och talar så fint om invandringskritiken.

Det är inte bara en liten Sdare utan gång på gång i varenda kommun.

Varudeklarera er politik istället för att gömma undan rasisterna.
Erkänn istället; "Ja, vi är rasister och vi står för det. Vi hatar 1,5 miljoner invandrare och vill helst skicka ut packet..." Men nej. Det vågar man inte.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback