Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-09-04, 18:16
  #1
Medlem
Hejsan, nu är det så att familjen och jag sitter på beslutet om att köpa en mustang GT 06:a, färg: röd.
Jag har hört från mina bekanta som äger mustanger att det är mycket "fuffels" eller att det kan förekomma när bilarna importeras. vad är era erfarenheter om detta??

Vi har även blivit avrådda från att köpa färgen röd. är detta något man bör lyssna på?

Sen tillslut, vad tycker ni om bilen, är det en bra bil som inbringar mycket glädje eller är det åt andra hållet?

Tack!!
Citera
2014-09-04, 18:23
  #2
Medlem
k0rv3ns avatar
Vet inget om bilen men om vi tar färgen så ligger många kvar i det gamla att dem mattas. Men på nyare bilar är inte det lika vanligt. Färgen är bättre och om man behandlar lacken så är detta ingen fara.
Citera
2014-09-04, 18:25
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av k0rv3n
Vet inget om bilen men om vi tar färgen så ligger många kvar i det gamla att dem mattas. Men på nyare bilar är inte det lika vanligt. Färgen är bättre och om man behandlar lacken så är detta ingen fara.

Precis det jag trodde med! tack så jättemycket för du delade med dig!
Citera
2014-09-04, 20:14
  #4
Medlem
franges avatar
Ett väldigt bra tips är att göra en Carfax-koll på en importbil, och mer eller mindre alla av de nyare Mustangerna på svenska marknaden är väl USA-import.

Väldigt många sport- och lyxbilar blev nämligen skrotklassade (salvage title) efter orkanen Katrina, då de blev dränkta med havsvatten som med tiden ställer till ena överjävliga problem med bland annat elsystemet. Då löstes dessa in av försäkringsbolagen eftersom det skulle bli ännu dyrare att försöka laga dem, sedan har de exporterats som renoverings/reservdelsobjekt - men många av de här bilarna har åkt en tur till Östeuropa för att ha ful-fixats ihop, för att sedan tas in i Sverige och säljs till intet ont anande privatpersoner.

Finns en hel del skräckexempel med bilar som blivit totalsmällda vid frontalkollisioner, för att sedan mer eller mindre kapats på mitten och sedan har den "hela" bakändan svetsats ihop med framändan från en baksmälld likadan bil, och såna saker... Ser helt och fint ut när man tittar, men bilen blir direkt livsfarlig att framföra på väg eftersom det sällan är några högklassiga svetsjobb, om vi säger så...

Så, ser något konstigt ut i Carfaxen - gå därifrån direkt och köp absolut inte den bilen.
Citera
2014-09-04, 22:26
  #5
Medlem
Denkmittels avatar
Generellt så ska man vara jäkligt försiktig med USA-importerade bilar. Carfax är obligatoriskt.
Citera
2014-09-04, 22:45
  #6
Medlem
MichaelDelaneys avatar
Som sagt, kolla upp bilens historik ordentligt.
Sen kan du alltid kolla på forumen på
http://www.mustangclubsweden.org/content/ och
http://mustangforum.se/
för att se om någon har mer info om bilen ifråga.

Roliga bilar för övrigt, även om de är typiskt "amerikanska" kvalitetsmässigt, alltså inte direkt sämre utan bara mer "skramliga" än europeiska bilar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback