Citat:
Ursprungligen postat av
Sicomet
Ok, varför skulle säkringen gå? Och förklara gärna hur hon ska få 230v på skyddsjorden genom att köra hane-hane? Påstår inte att det är en bra idé men jag vill gärna veta eftersom du verkar ha sånn koll..
Normalt sett är det en fas och en neutral i vardera stift i ett vanligt eluttag, utöver det är det även skyddsjord i många uttag (den blänkande metallen man kan se). neutral är uppströms i elnätet ihopkopplat med skyddsjord. Beroende på hur man vänder kontakten kopplar man alltså neutral till fas och fas till neutral eller helt enkelt rätt.
Att spänningsätta skyddsjorden är nog inte så lätt dock, det blir kortslutning och säkringen går.
Finns det jordfelsbrytare kommer den lösa ut också om man kopplar på detta sättet då strömmen kommer gå via fel jord tillbaka.
Jag kan överhuvudtaget inte alls rekommendera att göra så om man inte har kunskaper om hur elanläggningen fungerar. Ska man låna ström är det mycket bättre med en förlängningsladd och förgreningsdosa och låta den egna anläggningen vara. Se till att inte överbelasta sladdarna bara och inte låta dom ligga i en hög. Det är förstås bra om man kan dra sladden på ett sätt så det inte syns också, tex ihopbyggda balkonger och inte via trapphuset.
Bättre är förstås om grannen betalar elräkningen till en.