Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 9
  • 10
2014-09-02, 20:15
  #109
Medlem
ufomongos avatar
Kanske lite OT men det var mycket snack om servicepersonal.

"I'd rather have the waiter say thanks, smile and not mean it, than being rude and mean it."

Oklart vem som sa det, jag minns inte.
Citera
2014-09-02, 21:30
  #110
Medlem
durtmeisters avatar
Kommer säga det imorn i en butik.
Då de ger mig fel saker och "tvingar" mig köpa massa tillägg så imorn ska jag ha det jag behöver för att få det hela att funka gratis annars anmäler jag hela packet.
Hur man lägger fram det är viktigt men att jag ska ha måste de veta och inte att jag ber om att få det gratis.
Det var dem som blandade ihop grejer och la i fel förpackning.
Citera
2014-09-03, 00:08
  #111
Medlem
Nightfirees avatar
Tack för den här tråden alltså, värsta jag vet när folk uttrycker sig så.

Jobbar själv i kassa och blir lika irriterad varje gång det tas upp, dvs. ungefär 280 gånger en vanlig dag.
Citera
2014-09-03, 01:12
  #112
Medlem
spegelens avatar
Jobbar inom restaurang och har också tänkt på det här. Ibland får man inte ens ett hej tillbaka när man hälsar på kunden, utan hen slänger direkt ett "Jag ska ha det här" i mitt ansikte.

Vem har uppfostrat dessa monster..
Citera
  • 9
  • 10

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback