Citat:
Ursprungligen postat av
Simmedimme9393
Hej, ska börja pendla till jobbet och behöver då köpa en bil. Bilen kommer att gå ca 8 mil om dagen varav 90% är motorväg. Har kollat mycket på golf och andra småbilar men har hört från olika håll att det är bättre med en bil som har större motor så den inte behöver varva så mycket när man kör motorväg. Krav på utrustning är AC och helst farthållare. Då jag själv inte kan ett skvatt om bilar eller kan meka med dem så uppskattas det om tipsen inte gäller gamla bilar som kräver mycket pill. Kan lägga 20 max 25 om jag verkligen fastnar för något. Tack på förhand.
Motorstorleken är inget du behöver oroa dig för, i princip alla bilar har mer än nog motor för att klara motorväg. Nackdelen med mindre bilar är ju att de ofta är lite bullrigare och ibland obekvämare än större.
Golfklass räcker gott och väl till för 8 mil om dagen, större behöver du inte.
http://www.blocket.se/hela_sverige/b...ca=15&sp=1&w=3
Där finns en del att välja på... Titta runt och se vad du fastnar för. Om det verkar för bra för att vara sant så är det det, man får ju läsa annonserna kritiskt.
Tänker inte rekommendera nåt speciellt märke eller modell, skick och historia är viktigare. Hitta en bil som gått som andrabil i en familj eller liknande. Samma ägare länge och bra dokumentation är guld värt.
Visst kan du tro på tipset att köpa en 850, det är ju ingen dålig bil. Men räkna att det kommer gå åt drygt litern soppa per mil. Allt under det är bonus. Dessutom är ju slitagedelar och liknade dyrare till större bilar så ägandekostnaderna blir högre för en stor bil, just 850 är alldeles för gamla för att vara pålitliga längre med. Vad som helst kan hända med en gammal bil.