Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2014-08-29, 19:30
  #13
Moderator
blomvattnares avatar
Lite rörig tråd, men den skickas vidare så får vi se vad modsen där säger.


Brott och brottsbekämpning --> Korruption och missförhållanden i offentlig verksamhet
/Moderator
Citera
2014-08-30, 10:51
  #14
Medlem
Balaklava-RUs avatar
Vaclav Havel den kände författaren och frihetskämpen i Tjeckien sa en gång, tro inte att friheten att uttrycka sig bara är god. Den är ofta ond och manipulerande precis som statens censur och desinformation. (Avsåg gamla sovjetväldet numer är väl den våta PK-filten den största censuren) Våra fria media blir allt mer ett forum för s.k. komunikationsbyråer och olika särintressen, bl.a. överengagerade politiker, att läsa en del inlägg är avslöjande, att försöka tjafsa ner en tråd är ett exempel.

Dmitri har visat på ett skrämmande missbruk av offentlig makt och pengar. Uppsala kommun har köpt en bit mark motsvarande en liten bondgård, det för 1, 835 miljarder kr. Normalt pris skulle varit en bråkdel. Om ni går till Areal.se så kan ni se vad ett normalt pris för en markyta på ca 80 ha är. Kommunen har lånat till köpeskillingen det kostar i dagens ränteläge kanske 2 % (37 miljoner per år), när räntorna går upp blir det riktigt surt.


Kommunerna har planmonopol, det betyder att man själva bestämmer om det ska byggas och var. Kommuner köper ibland in markområden i anslutning till stan, priset brukar vara högre än det rena marknadspriset, kanske 15 miljoner istället för 10. Det händer allt emellanåt att konjunkturen går i botten, att planering ändras, att mark blir obebyggd, då säljs den ofta tillbaka med förlust. Ingen tycks tro det i dag men efter goda tider kommer alltid dåliga.


Att politikerna från (M) i Uppsala gör affärer med varandra (och med t.ex. PEAB) till häpnadsväckande helt astronomiska priser är ett tidens tecken. Stora fastighetsaffärer handhas i dag ofta via s.k. fastighetsutvecklare, en slags stora specialistfirmor i Stockholm som tar enorma avgifter för att "styla" en fastighet (hyreshus mark e.d.) och för att lyckas sälja den för mycket höga priser. "Arvoden" åt olika håll och div. handtryckningar åt olika beslutsfattare är en normal del av beteendet.


Jag är inte alls övertygad att korruptionen inom socialdemokraterna miljöpartiet och vänstern är mindre än inom moderaterna när dom får chansen. Men det får inte hindra att man visar vilka totalt snurriga affärer som politiker från (M) gör med våra skattepengar.


Alliansen i Uppsala verkar helt körd och en koll från massmedia ger intrycket att det förutom misstänkta affärer (data och fastighet) har man bedrivit en politik väldigt nära vad de rödgröna och PK-masmedia säger. Traditionell borgerlig politik lyser med sin frånvaro. Men efter valförlust har man säkert en hel del att trösta sig med.


1 835 000 000 kronor föreställ dig summan och vad det betyder.
Citera
2014-09-01, 11:48
  #15
Medlem
Balaklava-RUs avatar
Moderaterna i Uppsala har bestämt att alla tiggare och andra långväga ifrån som sökt sig hit ska garanteras ett egen boende. Dom ska inte behöva bo i tillfälliga läger e.d. som en del gör idag. Kanske kan den inköpta marken komma till nytta. Kommunen kan ju bygga en helt ny stadsdel som man gjorde där de flesta kommer ifrån, så här gick det. Ultuna är i dag mest känt för skogsmark, dårhus och rättspsyke.

http://www.dailymotion.com/video/xn4...iset_lifestyle


Eller så kan man sälja tomter och se om klanledarna bygger egna hus som dom gjort hemma i Rumänien/Bulgarien.

http://www.youtube.com/watch?v=KIzPVca3fug

Har Uppsala betalat 1 835 000 000 kr ( 10 000 kr poer kommuninvånare.) för markbit ligger det nära till hands att ett tok leder till nästa. Ett sätt att stoppa mer vansinne är nog att efter valet låta göra en rejäl utredning av alla turerna kring jätteaffären.
__________________
Senast redigerad av Balaklava-RU 2014-09-01 kl. 11:59.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback