http://www.tv4.se/nyheterna/artiklar...5948533300002b
Om svenskarna fick bjuda in en partiledare till kräftskivan så är det Fredrik Reinfeldt som flest skulle välja. 13 procent skulle vilja höra statsministern sjunga nubbevisor och sörpla kräftor, det visar en undersökning som Novus genomfört åt TV4Nyheterna.
Det är tusen svenskar som svarat på frågan ”Vem av partiledarna skulle du helst vilja bjuda på kräftskiva”. Du hittat hela undersökningen här. Genom ett samarbete med Qlick får du tillgång till olika opinionsmätningar som TV4Nyheterna gör. Mer om samarbetet här.
Åkessons männens favoritgäst
Det är stora skillnader mellan könen när det gäller önskemålen. Om männen får välja kalasgäst så blir det Jimmie Åkesson (SD). Han får 15 procent av männens röster och slår därmed knappt Fredrik Reinfeldt som får 14 procent.
-----------------------
Börjar Jimmie Åkesson slå igenom på allvar nu?
Vad tror du att dessa siffror beror på?
Vem hade du helst gått på kräftskivan med?
Kan Jimmie Åkesson popularitet ge avtryck i valet?
Vad tror ni etablissemanget tycker om dessa siffror?