Citat:
Ursprungligen postat av
Dubbelfel
Det är märkligt att S-toppen Mikael Damberg
inte kan uttala ordet arbetslöshet. Lyssna på klipp eller på nya debatter och hör hur han säger "arböshet" och "arbösheten".
Är han trovärdig som politiker när han inte kan prata?

Handlar nog mer om rationalisering av talet än om att han verkligen inte
kan uttala ordet.
I debatten med Annie Lööf avslutar han ju sista repliken med att uttala "arbetslös" någorlunda korrekt – arbesslös.
Kommer ihåg en officer i det militära som vid uppställning aldrig sa "givakt" och "manöver", utan "j'akt" och "m'över". Det var naturligtvis helt medvetet, eftersom man kan säga de förkortade formerna på ett mer kraftfullt sätt, fortare och då med mer eftertryck.
Mitt intryck är att han slarvar lite med uttalet och sluddrar igenom mittenstavelserna medvetet för att kunna tala fortare och mer effektivt. Det råder ju fortfarande ingen tvekan om vilket ord han säger, så jag kan väl tycka att det är rätt smart.