Citat:
Ursprungligen postat av
EckiEcki
.
Nej, så lätt är det inte.
För vad är "tjänsteleverantörens vilja"? Jo det avtal som du skrivit på med TV-bolaget. Om du såklart inte fått andra direktiv från tjänsteleverantören.
Observera att olovligt användande av laglig avkodningsutrustning är förbjuden också, med andra ord, står det i tjänsteleverantörens avtal att du inte får göra X så spelar det ingen roll om all din utrustning är laglig - du får fortfarande inte använda utrustningen på ett sådant sätt som är förbjudet enligt avtalet - eftersom då "gör du en tjänst som omfattas av lagen tillgänglig i tolkningsbar form utan tjänsteleverantörens godkännande."
Här finns ett rättsfall, där man tydligt pekar på att om en pryl är syftad till att begå avtalsbrott mot en TV-operatör så är det olovlig avkodningsutrustning:
https://lagen.nu/dom/md/2009:10
Dock är det gamla dekoderlagen innan den blev ändrad. Ändringen som gjordes var att det krävs inte längre att utrustningen enbart har syftet att olovligen avkoda ett programutbud för att den ska vara olaglig att nyttja.
5§ är uppdelad i 3 stycken.
Stycke 1 handlar om olovlig avkodningsutrustning. Sådan avkodningsutrustning är sådan som har syftet att användas utan programleverantörens godkännande.
Stycke 2 handlar om *ALL* användning av avkodningsutrustning, vare sig om det är laglig eller olaglig sådan. Går du och köper en laglig boxer-box för att använda i sommarstugan och deras abonnemang faktiskt förbjuder användning på annan än installationsadressen så har du anförskaffat en box för att avkoda kanaler utan tjänsteleverantörens godkännande.
Samma gäller att använda en box i strid med tjänsteleverantörens godkännade (DVS avtalet).
Stycke 3 är en omdefinering av ordet "import" som bara omfattar just dekoderlagen, misstänker att det är för att Sverige inte ska få skäll av EU för det där med fri handel inom EU.