Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2014-08-14, 15:41
  #1
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av omni
Margot Wallström gör politisk comeback inom Socialdemokraterna, meddelar partiledare Stefan Löfven på en presskonferens tillsammans med Wallström.
Löfven är noga med att han inte vill dela ut några ministerposter innan valet.

Länk: http://omni.se/topic/a3738946-9e6d-4...d-d2dbb837daac

http://www.svd.se/nyheter/valet2014/...6.svd?sidan=19

http://www.socialdemokraterna.se/Pre...got-Wallstrom/


Intressant men knappast oväntat om ni frågar mig. Vad tycker ni om beskedet? Vilken ministerpost kommer hon att gå?
Citera
2014-08-14, 15:44
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ohyfsad
Länk: http://omni.se/topic/a3738946-9e6d-4...d-d2dbb837daac

http://www.socialdemokraterna.se/Pre...got-Wallstrom/


Intressant men knappast oväntat om ni frågar mig. Vad tycker ni om beskedet? Vilken ministerpost kommer hon att gå?
"Demokratiminister" skulle jag satsa mina pengar på. Hon är en stor fars och en praktiserande federalist likt den absoluta majoriteten av EUSSR-kommisionärerna. Se hennes inkompetens inspelad på: https://www.youtube.com/watch?v=M6QmH-7fu68
Citera
2014-08-14, 15:46
  #3
Medlem
"Hon kommer att ha en viktig roll efter valet", säger Stefan Löfven om Wallström

"Stefan säger att det kan finnas en roll för mig efter valet - och det skulle väl vara roligt", säger Margot Wallström.

"Jag vill inte spkulera eller gå runt och önska mig ministerposter. Först ska vi vinna valet", säger Margot Wallström.

Miljö eller utrikesfrågor för Wallström?
"Jag är ute och pratar egentligen om alla de där frågorna, för det måste hänga ihop", blir svaret.
Citera
2014-08-14, 16:37
  #4
Medlem
pizza-faces avatar
Är det bara jag som inte förstått var storheten hos Margot Wallström ligger? Varför ser alla just henne som en frälsare?
Citera
2014-08-14, 16:38
  #5
Medlem
Germanias avatar
eu-minister skulle väl var en lågoddsare. hon kommer när folk har slutat efterfråga henne. märkligt.
Citera
2014-08-14, 17:17
  #6
Medlem
Fris avatar
Justitieminister. Borgarna har ju skapat en tradition nu att utse helt outbildade kvinnor som aldrig haft nagot arbete, till justitieministerposten. Sossarna kan inte vara mindre "jamstallda". Det maste ju vara en av de tunga posterna och statsminister ar nog uteslutet. Da aterstar bara justitie, finans och utrikes. Utrikesminister ar ocksa troligt, med Hillary Clinton som forebild pa kvallspressniva (fast Hillary har rejala meriter som examen fran Yale och har arbetat som advokat i toppfirmor).
__________________
Senast redigerad av Fri 2014-08-14 kl. 17:21.
Citera
2014-08-14, 18:01
  #7
Medlem
Kvackelikvacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pizza-face
Är det bara jag som inte förstått var storheten hos Margot Wallström ligger? Varför ser alla just henne som en frälsare?

Varje gång jag orkat lyssna på Wallström mer än 5 minuter framstår hon som korkad, med en bisarr syn på detta med demokrati. Men nu är det inte jag som speglar Wallströms framträdanden i media, utan snarare hennes fan-club.

När Margot Wallström var minister och även när hon hamnade i Brussel så tenderades hon att intervjuas av vänligt inställda kvinnliga reportrar med obefintligt ifrågasättande och/eller möjlig låg intellektuell kapacitet, som Eva Hamilton. Trots uppenbart bristfällig intellektuell kapacitet hos Margot Wallström så blev hon aldrig ifrågasatt utan lyftes till skyarna. Systerskapet och partiboken slog objektivitet och ifrågasättande.

Resultatet var i alla fall att Wallström upprepade gånger höjdes till skyarna, något som sedan upprepats varje socialdemokratiskt partiledarval sedan dess (Sahlin, Juholt, Löfvén)
En följdeffekt av denna populäritet - iaf bland media - är att Wallström dammas av nästan varje valrörelse, gör ett obefintligt intryck och försvinner in i dimmorna efteråt.
2002: http://www.sydsvenskan.se/sverige/ok...-eftertradare/
2006: Tidningarna uppger att hon inte deltog. Mycket prat om detta.
2010: http://www.dn.se/nyheter/valet-2010/...jalper-sahlin/
2014: Och nu dammas hon av igen.

Slår vad om att hon inte blir minister i en (s)-ledd regering, i alla fall inte mer än några månader.
Citera
2014-08-14, 18:13
  #8
Medlem
Mikojans avatar
En riktig broiler. Upp med fingret i luften och kolla. Och nej, sosseriet var i spillror under flera år, så varför skulle hon bry sig? Hon gjorde ju ohederligt stora pengar som ingentingombud i EU och FN.

Nu ser hon plötsligt, även om partiet fortsätter kräftgången, att det finns en chans att ta sig in till de svenska köttgrytorna igen. Och folk som inte begriper bättre tror att hon är grejen.

OK, hon är med i två stormiga år, sen försvinner hon ut till vänster med dina pengar.
Citera
2014-08-14, 18:45
  #9
Medlem
Erk Swedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pizza-face
Är det bara jag som inte förstått var storheten hos Margot Wallström ligger? Varför ser alla just henne som en frälsare?
Exakt!!
Tjurskallig och osmidig var vad man hörde från "Perssons" gäng
Lite mindre vetande från klasskompisarna.
Och att hon knullat offentligt i något danspalats uppe i Skellefteå..
Citera
2014-08-14, 20:30
  #10
Medlem
Karmans avatar
Gäsp. Margot Wallström - En trött gammalsosse som i bästa fall väcker liv i några förvirrade pensionärer.
Citera
2014-08-14, 20:41
  #11
Medlem
medelklassmans avatar
Tiden är förbi när en person kan lyfta ett parti eller en rörelse.

Vilket Wallström kommer att bli varse - en överbetald byråkrat från meningslösa positioner i det impotenta FN och det byråkratiska Eu skall hux flux bli dragplåster i en politisk värld som är fundamentalt annorlunda än när hon blev bortsstädad av Göran Persson för att hon då höll på att bygga upp en populäritet som översteg bluffdoktorns egen.

Patetiskt försök att dölja bristen på idéer, lösningar på enorma samhällsproblem och avsaknaden av framgång för den insomnande S valkampanjen.

Grundtipset är att detta är en ren kosmetisk avledningsmanöver som döljer andra brister i sossarnas hackande valkampanj.

Ministerposter som kan anas är säkert socialminister som hon var under bluffdoktorns ministär dvs så länge som de var sams.
__________________
Senast redigerad av medelklassman 2014-08-14 kl. 20:48.
Citera
2014-08-15, 00:41
  #12
Medlem
Om hon nu skulle ta plats in S regering efter valet så tippar jag på att posten som Utrikesminister skulle gå till henne. Detta på grund av hennes erfarenheter med jobb inom EU & FN samt det faktum att S inte har någon annan självklar kandidat till posten. Visst Urban Ahlin är ju talesperson i utrikespolitiska frågor men ingen jävel har ju nån aning vem han är så det känns osannolikt att han skulle få den posten om Wallström är tillgänglig.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback