Citat:
Ursprungligen postat av
Propagandada
Om ni inte redan anat det: Det är den vita, manliga publikens fel att sexismen grasserar inom hiphopen.
Skäms!
http://www.aftonbladet.se/debatt/deb...cle19352241.ab
Löjeväckande, men också ganska underhållande..

Vilken hjärndöd idiot,
allt är vita mäns fel!
Citat:
Ser ni problemet? Även om hiphop kom inifrån den afro-amerikanska kulturen så fick den resurser att växa från konsumenten – som var vit. Den anti-feministiska, homofoba och misogyna hiphopen var den som efterfrågades mest. Så reproduceras föreställningen av den amerikanska svarta kulturen som en där relationen mellan män och kvinnor består av våld mot och objektifiering av kvinnor. Den förstärks förstås inifrån, men är definierad utifrån.
"Antirasistiska feminister" gör det sällan svårt för sig, behöver inte lång betänketid innan de funnit svaret/lösningen på alla världens problem..
För dem är "intellektuellt" arbete en fantasifull lek med något snäva ramar; som att lägga ett pussel, som i slutänden alltid föreställer samma motiv - den onda rasistiska homofobiska sexistiska vita mannen!