Jag ser nr 2 som den bästa lösningen, men skulle vilja begränsa det till att ersättningen inte går "lika till alla svenska medborgare" utan på nåt mer "rättvist" sätt, t.ex. att samerna (om det nu går att kollektivisera dem på nåt lämpligt sätt) får fjällmarken eller pengarna från dess försäljning, och sen kanske kommunvis att invånarna i det som var Uppsala kommun får pengarna från markförsäljningen inom Uppsala kommun osv.
Ganska intressant att tänka på förresten. Genom att det är såna enorma arealer, varav ganska mycket rätt så "urban" mark som ska säljas skulle det säkert kunna bli väldigt billigt med några hektar skog i norrlands inland (pengarna kommer ju först jaga de mest attraktiva områdena). Kanske skulle det dra ner skogspriserna jättemycket i hela norra europa? Sveaskog äger 41 miljoner hektar, värt (enligt dem själva) ca 30 miljarder kronor i dagsläget. För att sälja allt i ett svep till det priset krävs t.ex. 300 st köpare som kan lägga 100 miljoner kr vardera, och det är väl inte så troligt? Och det är alltså bara den statliga skogen, inte den statliga marken som ligger i eller nära städer. Nä, om man ska sälja av all statlig mark måste det nog göras etappvis under ganska lång tid för att inte orsaka fullständigt kaos.
Enklast kanske vore att tillåta folk att köpa små områden att starta fria samhällen utan koppling till sverige annat än geografiskt och kulturellt.

Så kan landet säljas av bit för bit i lugnt tempo samtidigt som folk blir friare.