Citat:
Ursprungligen postat av
Sprattelvinkeln
Om detta nu är så viktigt, varför vill man då ha ökad invandring? Innebär inte det fler rasister på våra gator? Eller menar de att det bara är vita svenskar som kan vara rasister? Det vore ju väldigt motsägelsefullt.
Det kan te sig som en motsägelse. Ungefär som att å ena sidan verka mot antisemitism och å andra sidan importera araber som hatar judar. Men även om tanke och handling inte riktigt är i harmoni så är det inte nödvändigtvis en direkt motsägelse. Man kan ju fortfarande vara principiellt emot rasism även om ens "
anti-rasistiska" handlingar och ställningstaganden de facto leder till en ökad rasism.
Det är ju fullt möjligt att vilja ta emot världens mest rasistiska folk och fortfarande vara av åsikten att de ska sluta vara rasister när de kommer hit. Att det sedan inte är realistiskt är en annan sak, men realism är väl inte precis något som präglar varken svensk invandringspolitik eller anti-rasister.
Men jo, främst avses förstås svenska vita män, vilket kan te sig som rasistiskt i sig, men enligt dagens diskurs är vita män ett legitimt mål eftersom de/vi anses vara någon sorts överhet och maktfaktor medan färgade per automatik erhåller en underdog-status. Återigen en rasistisk grundsyn som präglar den anti-rasistiska rörelsen, men anti-rasismen förutsätter ju rasism till att börja med, så kanske en viss logik i det. Problemen uppstår när det handlar om rasism mellan färgade grupper, en helt ny företeelse i Sverige som lär bli allt vanligare. Ska bli spännande att se hur man hanterar det. Gissningsvis genom att utelämna den typen av information och bara skriva om händelserna som att de har "
rasistiska" förtecken, vilket förstås skapar associationer till svenska högerextremister mer än något annat. Liksom med hakkorsen som klottras på synagogorna.