utan en fri press är det omöjligt. Weekendavisen.dk
http://www.weekendavisen.dk/
har en stor artikel i dag om Sverige
Hotel Sverige
Syriske flygtninge, der kommer til Sverige, får automatisk permanent opholdstilladelse. Derfor søger de i stort tal til Sverige, blandt andet via Danmark.
Sverige venter i år ca. 140.000 flygtninge, inklusive familier. Prognosen for folketallet i Sverige lyder på ti millioner allerede i 2017.
Migrationsverket beder i den nye prognose om at få sin bevilling forhøjet med 1,1 milliarder svenske kroner for i år og overslaget for 2015 forhøjet med 1,7 milliarder kroner. I første halvår i år har Migrationsverkets samlede udgifter udgjort i underkanten af ni milliarder kroner,
altså op mod cirka 20 milliarder kroner for hele året. Pengene går blandt andet til indkvartering af flygtninge. Noget der i stigende grad er vanskeligt, så flygtningene må indkvarteres på vandrehjem, hoteller og i beboelsesejendomme, som står tomme i Udkantssverige på grund af fraflytninger. Mange kommuner er desuden blevet meget afvisende over for at modtage flere flygtninge, selv om staten finansierer de første års udgifter i forbindelse med bosætningen. [..]
Den fortsat store indvandring til Sverige fra Mellemøsten betyder, at den kraftige vækst i folketallet fortsætter. Sverige rundede ni millioner i 2004 og 9,5 millioner i 2012. Statistisk Centralbureaus nye befolkningsprognose
lyder på ti millioner i 2017 og 11,8 millioner i 2050.Sidste år steg folketallet med 1,5 procent, hvilket i et internationalt perspektiv er en helt usædvanlig stor stigning på et enkelt år.
Selv om indvandringen til Sverige er enestående stor sammenlignet med andre lande, er der
ingen tegn på, at den kommer til at spille nogen rolle i valgkampen. Det såkaldte »missnöjesparti«, Sverigedemokraterne, vil tale om de problemer, som »masseindvandringen« har medført, men »meningskorridoren er smal«, som en svensk tv-journalist har formuleret det, så indvandringen får ikke lov at spille nogen stor rolle i medierne. [..]
Det mest interessante spørgsmål ved valget er derfor, hvordan de fire Allians-partier vil reagere, hvis de dæmoniserede Sverigedemokrater – der tegner til at få fordoblet deres stemmetal til 11-12 procent – anbefaler, at Alliansregeringen fortsætter. Som meningsmålingerne ser ud, ligger de to blokke og vipper med cirka 50 procent til hver. Det vil sige, at Reinfeldts mulighed for at fortsætte afhænger af, om han vil se bort fra Sverigedemokraternes 700-900.000 stemmer, hvis altså Alliansen plus Sverigedemokraterne tilsammen får flertal.
Gør han det, er han allerede færdig. – “Det spiller ingen rolle.” Frede Vestergaard, Weekendavisen, 01.08.2014.(ikke online)
Så här ser det ut IRL. På 12 kvm bor fyra för varandra okända män. I månader, upp till och över ett år.
http://snaphanen.dk/2014/08/01/hotel...e/#more-180202