Citat:
Ursprungligen postat av
erikvonerik
Först och främst, du skapar just nu ett problem som inte existerar,
På vilket sätt skapar jag ett problem för att jag ifrågasätter uppgifterna för det som säljs och inte köper säljarsnacket som du gör?
Citat:
jag sa endast att du kan inte stirra dig blind på effekten för den AVGÖR INTE HUR MYCKET LJUS DU FÅR. Med din logik skall du få mer ljus av en 50W glödlampa än med 45W led lampa. Hur får du ihop det?.
Har jag jämfört glödlampor med lysdioder watt för watt? nej det har jag inte så sluta snacka skit.
Citat:
Svaret du gav angående "Full effekt" Det är ett helt inkorrekt svar då Full effekt får du igenom att släppa på DC 12V utan att den är reglerad. Så hur du framför ditt argument funkar tyvär inte.
Är du verkligen så dum att du tror att full effekt är att elda upp lysdioder så kan jag bara beklaga hur du tänker

full effekt är när en lysdiod matas med 100% av specificerad effekt.
Citat:
Du tog faktiskt din egna länk och gnäller på mig att du inte får ut 72w Vad fan är det? Så kan man inte heller lägga fram ett argument om att kineser är lurendrejjare.
Skärp dig, jag la upp länken som ett typexempel på en säljare som säljer en 72W lampa, skriver att den har 24st 3W lysdioder men specificerar en ström som ligger långt under angiven effekt.
Citat:
Du vet uppenbarligen inte ett skit om vad du pratar om. Det är en omöjlighet att försöka diskutera med någon som inte vill eller kan förstå.
Till skillnad från dig så köper jag inte säljarsnacket kineserna kör med, jag har spenderat många hundra timmar med att läsa om lysdioder, skriva och läsa på diverse olika forum inklusive forum dedikerade till elektronik men det är bara du och kinessäljarna som fipplar med effektangivelserna på det sättet.
Sen kan jag inte påstå att jag blir förvånad över att du fortsätter tjafsa och ignorerar vad jag skriver...tycker du borde läsa på om hur lysdioder fungerar, vad effekt är, vad som händer när lysdioderna matas med halv effekt etcetera så kanske du en dag kan förstå att ljusflödet från en lysdiod inte dikterar hur mycket ström en lysdiod drar.