Citat:
Ursprungligen postat av
W.Smith
Det är nu ganska uppenbart att SVT inte har medverkat i någon PK-censur, det finns liksom ingen rimlig förklaring till att länder som Finland skulle ha hakat på, debattklimatet är ganska så annorlunda där.
Även om SVT faktiskt på riktigt sysslar med faktaförvanskning, censur och andra tvivelaktiga metoder för sin opinionsbildning (dom högutbildade syrierna är ett utmärkt exempel) så betyder inte det att alla konspiratoriska teorier om SVTs förehavanden är sanna...
Det märks att majoriteten som skrivit här inte var födda på 70-80 talet, det vill säga var barn eller tonåring dessa decennier.
Det SVT ständigt gör och alltid gjort är att plocka bort avsnitt från olika TV serier som är alltför färgade av det land de är gjorda i utan förklaring av fenomenet som programmet handlar om.
TV serien Mash är ett utmärkt exempel, det som visades på Svensk TV innan TV3 tog över var bara en liten bråkdel av vad som filmades.
Serien började sändas omkring 1975 och visades med 5-6 avsnitt per år, dessutom köptes många avsnitt inte in, utan de köpte just 5-6 avsnitt av varje säsong, kanske varannan säsong ibland.
TV-serien Rötter klipptes om i Sverige, ett avsnitt kunde vara 2 och en halv timme långt, de klippte om alla avsnitt till en timme per vecka.
TV serien Familjen Macahan klipptes till 55 minuter långa avsnitt, även där slopades vissa avsnitt att visas i Sverige.
Idag görs urvalen av de länder SVT köper in från, något som är starkt kulturellt färgat visas inte om det inte finns en förklaring, och till ett matlagningsprogram fanns det inte utrymme till att i detalj berätta om de typiskt danska snabbmatskulturen runt avsnittet så Danskarna väljer att exkludera det.
Norge och Grönland och Island har mer dansk kunskap eftersom det är länder Danmark har haft så där ligger det på sin plats att visa avsnittet.
Skillnaden mellan Danmark och Sverige, Norge är som natt och dag, det finns fler olikheter än likheter.