Citat:
Ursprungligen postat av
plastfitta
För snabb? Jag är medveten om att det inte går på några dagar. Jag trodde det iallafall skulle gå med gallret då dom som sagt vant sig vid varandras lukter och gått på varandras lådor i en veckas tid.
Och det med kopplet läste jag i någon annan tråd att man kunde göra. Blir lite svårt att sitta och klappa på henne när han flyger över gallret.
Skulle det funka om jag tar hit en vän (hans gamla ägare tex då vi är goda vänner) som sitter och klappar honom och ser till att han inte hoppar över?
Det kan ta mkt mer än en vecka att vänja sig innan det lugnar ner sig. Jag introducerade två vuxna katter till varandra förra sommaren, det tog ca 2 mån innan jag slapp leva i ett delat hem. Hör kommer ett långt inlägg med mina främsta tips
Jag gjorde stegvis introduktion (avråder starkt från allt som innebär att låta katterna "lösa det själva"), med följande steg:
1. Helt stängd dörr emellan (ingen direktkontakt). Katterna ska vänja sig vid varandras lukter och ljud (dvs ignorera dessa helt) innan man börjar öppna.
2. Kompostgaller (som täcker hela dörren) täckt med filt. Katterna kommer här mkt närmre varandra gällande lukter och ljud. Även här vill man att de "slutar bry sig" innan man går vidare.
3. Enbart galler. Ska vara lugnt emellan dom och helst en vänlig gest (typ hälsa nos mot nos) innan man tar bort gallret och släpper ihop dem.
4. I början - bara lösa kring varandra under uppsikt! Blir det fräsigt och bråkigt är det bästa att dela på katterna igen (med galler) tills de lugnat ner sig.
Jag vill å det grövsta uppmuntra att inte gå för fort fram! Om man gör det och det skär sig mellan katterna är det i princip bara att backa tillbaka, oftast flera steg. I det långa loppet sparar man tid genom att låta det ta lång tid från början. När man tror att katterna är redo för nästa steg - vänta två dagar till, sen är det dags

Jag tyckte själv att "så jävla lång tid ska det väl inte behövas" men när man går för fort fram och får ett bakslag så får man bittert ångra sig
Du bör ordna så att katterna inte kan hoppa över gallret, det kommer göra det mkt enklare för dig själv. Jag gjorde allt med katterna ensam (som du också verkar göra) så man får se till att säkra barriärerna när man bara har två armar
Vad gör du med katterna under tiden de träffar varandra? Det är viktigt att försöka avleda deras uppmärksamhet och försöka skapa positiva upplevelser för katten när den andra katten är inom synhåll. Genomgående under alla stegen ovan fick katterna alltid mat samtidigt på varsin sida om dörr/galler med filt/galler.
Under steg 2-4 är lek ditt främsta vapen! Skaffa en leksak som katterna älskar och avled deras uppmärksamhet. Det du vill undvika är att de står och råstirrar på varandra och inte "vågar" slappna av och tänka på något annat. Så avled med leksak (eller godis om de inte är den aktiva typen) tills de ignorerar varandra.
Det tips jag själv haft mest användning av är just att sträva efter att katterna inte bryr sig om den andras närvaro, det är målet, att de inte ska bry sig.
Jag hade varje steg ovan i ca 2 veckor styck. Under varje stegs andra vecka började jag i korta små stunder göra nästkommande steg; tex lyfta på filten på gallret så att det bara är galler i 10 min för att sedan hänga för igen. Bäst är vid lek/mattid.
Det är asmycket jobb under lång tid för att introducera två vuxna katter till varandra. Men det är väl värt det i slutändan. Mina gick som sagt lösa ihop (utan större kärlek till varandra) efter ca två månader. Kompisar (dvs de leker med varandra, tvättar varandra, sover ihop och verkar ha allmänt positivt utbyte av varandra) vågar jag säga att de var efter ca 8 månader från det att nya katten kom.
Någonstans kring månad 4 tänker man själv att man är dum i huvudet som gett sig in på det och önskar att man skaffat en vandrande pinne istället, men det går över

Efter att man sett hur bra det kan bli är det värt det, men man ska inte sticka under stol med att det är asjobbigt och tar mer tid (både i antal månader och i hur mkt man själv måste engagera sig under tiden) än man kan ana!