Citat:
Ursprungligen postat av
glemmy
Menar du att det skulle vara bättre att byta när den andra verkar ha gått bättre senaste tiden?
I sämsta fall börjar den du byter till gå sämre och det slutar med att man får sämre avkastning än om man bara behållt den sämre av fonderna under hela tiden.
Sen håller jag med _Baste_ om att det kan finnas duktiga förvaltare, men här kan det vara svårt att skilja agnarna från vetet.
Faktum är att det som det skrevs lite tidigare i tråden inte finns någon garanti för framtida avkastning. Att välja den fond som gått bäst senaste X åren är en strategi så god som någon men det finns ingen garanti för att den ska fortsätta gå bäst. Den oerhört skicklige förvaltaren kan bli överkörd vid nästa övergångsställe eller hr bara lite otur med stock pickingen på sistone. Eller så rusar alla till fonden och köper varvid fonden blir för stor och tungrodd och får svårt att gå bättre än index.
Om jag får föreslå en strategi till, skriv ner namnen på ett antal fonder av samma sort som verkar vara bra, sätt upp papperet på väggen och kasta en pil på det. Välj den fond som träffas.