Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-07-22, 14:54
  #1
Medlem
Hej!

Ska bygga ett loft till en säng och är rätt säker på hur men vill gärna ha lite input för att vidga mitt perspektiv lite. Ska försöka summera bygget så enkelt som möjligt till att börja med:

- 120 cm säng
- placerad på en ram, ca 240 cm lång (den ska stå över en soffa), med 2-3 balkar som nedan:
_________
|__|__ |__|

- skivor/plankor som botten, på ovansidan av ramen, för stabilitet/viktfärdelning
- ena långsidan av ramen fäst i vägg (tegel), andra vilande på stolpar.
- total vikt för säng + sömntutor ca 150-160kg (bör väl ha redig marginal dock)

Så min största fråga är egentligen hur pass mycket jag behöver fästa ramen i väggen. Vilken storlek på skruv jag behöver, hur många fästpunkter, typ av plugg.

Tankar?
__________________
Senast redigerad av Lokhe 2014-07-22 kl. 15:01.
Citera
2014-07-22, 16:53
  #2
Medlem
Bongomans avatar
Det är helt nödvändigt med förankring av yttre hörnen. Antingen i taket eller väggen med wire eller ben. Tegelvägg kräver rejäla pluggar anpassade för tegel. Helst kemankare men de billiga är sämre än skit. Om väggen är dubbeltegel så ska du nyttja hela stenen för din plugg. Du har olika plugg för håltegel eller vanligt. Där du köper pluggen finns information om hur många kilo den klarar i tegel. Räkna med att din säng väger 300 kg lastad med dig, öl och en rejäl kvinna. Lägg på 50% om du är sexuellt aktiv. Bara att räkna hur många pluggar du behöver.
Citera
2014-07-22, 19:32
  #3
Medlem
Tack för det. Tror dock jag har varit felinformerad. Efter att ha närmare undersökt väggen har jag kommit fram till att det är lättbetong.
Citera
2014-07-23, 19:41
  #4
Medlem
Bongomans avatar
Lättbetong är tacksamt att förankra saker i. Du ska köpa lättbetongskruv, längd 80-100 mm mer än det du ska fästa. Borra i regeln, inte i väggen.
Citera
2014-07-23, 19:51
  #5
Medlem
Det kanske vore lättare. Jag hade siktat in mig på plugg som orkar 50kg styck som var 8x50mm (inga monster mao) men det kanske är lättare med b-skruv bara? Lite svårt att utröna bärkraften hos dem på bygghusens hemsidor, vet du?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback