Citat:
Ursprungligen postat av Paine
Är amatör på området men om du vänder på det och tar sannolikheten för att du inte får upp kortet så blir det 0.96x0.96x0.96=0.88
Ovanstående gäller ju dock bara om du lägger tillbaka varje draget kort annars ökar ju chansen. 2 gynnamma av 49 osv.
Formel för detta har jag inte.
Tror det där är fel... kan dock inte säga varför

Någon riktigt intelligent männsika som kan reda ut detta?
Edit: 0.96x0.96x0.96 + 0.04x0.04x0.04 borde väl vara lika med 1 om det helsa skulle stämma? Chansen att jag bara är helt dum i huvudet är ganska stor så Paine kanske har skrivit helt korrekt.
Edit 2: Samma problem fast enklare: Jag vill ha 1, 2 eller 3 på en helt vanlig tärning. Om jag slänger tärningen en gång är det 50% att jag får det jag vill ha och om jag slänger tärningen 2 gånger är det 75% chans att jag får det jag vill ha. Kruxet ligger i skillnaden på sannolikheten att jag får det jag vill ha och hur många % som blir det jag vill ha i o m att jag nöjjer mig med en. Det är därför jag inte kunnde lösa det... tror jag
Problemet igen. 3 kort ska dras ur en hög med 50. Av dessa 50 gör 2 stycken mig lycklig. Jag ska bara ha ett av dessa kort på EN av de tre gångerna kort dras, alltså så är chansen...ööö...9?
Har det här med Schrödingers katt att göra eller?

Nej fyfan, matte är inte min grejj...
Citat:
Alltså 88 % chans att något av dina kort inte kommer upp.
Det skulle betyda att det är 12% chans att jag får det jag vill ha, men 0.04x0.04x0.04 är inte 0.12, det är 25 tror jag.
Kan någon bekräfta om Paine har rätt?