Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2014-08-13, 10:53
  #61
Medlem
Gullegubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dowhatisay
Jaså, vad gör du dina negerbollar på då?

Smör, havregryn, socker, kakao och kaffe. Ingen choklad.

http://www.slv.se/upload/dokument/la...05/2003_13.pdf
Citera
2014-08-13, 13:19
  #62
Medlem
Avva66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HermanLundborg
Aftonhoran skriver Really? när hon ifrågasätter att några barn skulle sakna vårt kulturarv... ja det var ju elegant TS.

-"Den blomstertid" har faktiskt censurerats (FB) Artikel: Skola censurerade "Den blomstertid nu kommer" (flashback.se)

-Att det är judiska Disney och inte statliga SVT som klipper sönder tomtens verkstad gör inte så stor skillnad för vad gruppen verkar handla om.

-Tintin är kvar på biblioteket för att svenskar gillar Tintin och det blev oväntade protester. Han som aftonhoran kallar "en chef på kulturhusets" förstår inte riktigt svenskar och han trodde nog han handlade helt korrekt. Det är en intressant fråga varför det är så självklart i Sverige att en bibliotekarie på kulturhuset ska vara en politisk aktivist.
Det där med att det var reklamen för Nogger black Centrum mot rasism reagerade på
stämmer ju inte heller. Det var förutom "Nigger + lakrits = sant" och associationen med ordet Nigger, även den grafittiliknande texten de reagerade på, vilket i sej är fördomsfullt.

Jag visste inte att alla grafittimålare var Negrer.
__________________
Senast redigerad av Avva66 2014-08-13 kl. 13:24.
Citera
2014-08-14, 07:57
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pestloppan
Nu har några snillen startat en facebook-grupp som bygger på rena lögner och (medvetna?) missuppfattningar:

[i]"...upplagd av en grupp som kallar sig ”Vafan, klart att vi ska få sjunga Nationalsången”.


......


Är drygt 26 000 personer så jävla blåsta? Tror de verkligen på fullt allvar att ovanstående företeelser är förbjudna?

Diskutera!

http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle19223994.ab

Som sakfråga, att befolkningen motsvarande en mindre kommun är så snabba på att köpa att något är förbjudet alternativt per automatik fullt berättigat bara för att det inte är olagligt, är skrämmande men inte oväntat. Många svenskar reagerar starkt på förbud och regler om de uppfattar dem som att de hindras göra något de tidigare har fått göra, utan att ta större hänsyn till rimligheten.

Källkritik är inte heller något som tillämpas i högre utsträckning. Många är snabba på att klicka på "dela" på inlägg som avslöjar något som en lögn utan att undersöka sanningshalten. Det är en kort tidsfråga innan det kommer delas ett inlägg som säger

"Till alla er som delade att det inte fanns någon Josefin 3 år som bla bla bla cancer utan att det var en insamlingsbluff - här är hon"

Detta utan att undersöka vad som stämmer. Vi litar gärna på vår omgivning.
Citera
2014-08-26, 07:29
  #64
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grillo
Språk utvecklas...

Självklart fanns det inga rasistiska intentioner i negerkungar och negerbollar när det begav sig (utan okunskap och naivitet), men det gör inte att dessa ord nuförtiden tolkas på andra sätt. Vi vill inte fortsätta vara okunniga och naiva, och därför uppdaterar vi vårt språkbruk när vi märker att det inte håller.

På vilket sätt var det "okunskap och naivitet"? Det är ju inte som den nutida svenska postmarxistiska statsreligionen har någon verklighetsanknutning, d.v.s. det är inte så att vita, heterosexuella män har stått bakom allt ont i världen, det är inte så att allt i kulturen skapad av vita, heterosexuella män har varit misogynt eller rasistiskt, det är inte så att alla gamla ord skulle ha haft en rasistisk undermening bara för att de troende idag påstår det (bara för att orden har använts av vita). Det är löjligt att i de västeuropeiska länder som har drabbats av PK-oket så måste länder som har använt ordet "neger" tidigare nu använda istället ordet "svart", samt att de som tidigare använde ordet "svart" måste nu använda ordet "neger"...
Citera
2014-08-26, 13:00
  #65
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Europe
På vilket sätt var det "okunskap och naivitet"?

För att på den tiden sågs personer med svart hy som något exotiskt som fanns långt där borta. De flesta var troligen också färgade av den beskrivning som gavs av dessa i den tidens uppslagsverk och liknande, som inte direkt var speciellt positiv men som folk troligen bara såg som fakta man inte kunde ändra på.

Att använda folkslag som förled i ett bakverk eller maträtt är/var vanligt, och negerboll var inte konstigare än zigenarbiff. Idag känns båda begreppen rätt så otidsenliga.

Citat:
Ursprungligen postat av Europe
det är inte så att vita, heterosexuella män har stått bakom allt ont i världen

Har jag aldrig hävdat heller.
Citera
2014-09-08, 03:01
  #66
Medlem
vad underliga dessa diskussioner vinklas åt alla håll.

Antingen åt att sverige har yttrandefrihet och man får säga vad man vill, Vilket är solklart fel(lagen om hets mot folkgrupp finns faktiskt i sverige).

eller

De som vill inskränka alltifrån beteenden, tankemönster, radera ut ord, helt enkelt få folk att självcensurera sig själva pågrund av att någon i denna stora vida värld kan känna sig kränkt...

Varför har folk en sån vilja att kontrollera vad andra gör?... bara för att man använder ett ord som inte är sanktionerat av pk
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback