Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-07-10, 00:36
  #1
Medlem
Troians avatar
Brasilien - Tyskland igår, fem mål i första halvlek och en minuts tillägg.

Holland - Argentina idag, en minuts tilläggstid efter andra förlängningskvarten.

Känns som att det var betydligt mer dötid de första 45 minutrarna igår än de sista 15 idag. Men rent allmänt så snålas det lite med tilläggstid efter första halvlek, tycker jag. Även med de få bytena beaktat. Finns det regelstöd för detta, eller är det liksom kutym?

Citera
2014-07-10, 11:56
  #2
Medlem
motvalls avatar
Tilläggstid i fotboll är något väldigt relativt och subjektivt som bestäms av domaren. Standard är i de flesta ligorna 1 minut i den första halvleken och 3 i den andra, om inget ”speciellt” händer (som ett större spelavbrott). I Tyskland gäller däremot 0 minuter i första och 1 minut i andra. (Om det förekommer andra lokala traditioner vet jag inte, mitt intryck är dock att tilläggstiden i England brukar vara längre än i andra ligor.) Domarna brukar dessutom i vissa ligor inte lägga till något alls om ena laget vinner en storseger.

Det finns alltså egentligen inga riktigt klara regler för hur tilläggstid ska hanteras utan endast oskrivna sådana som alltså kan variera mellan olika länder och fotbollskulturer.

Orsaken till detta är att det är väldigt svårt att värdera vad som är tillåtna spelavbrott och otillåtna sådana då det inte är effektiv speltid i fotboll. Man låter därför domaren avgöra detta, på samma sätt som denne får avgöra vad som är frispark eller inte, mm.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback