Citat:
Ursprungligen postat av
CannonDorf
Du missar en ganska väsentlig del i ditt resonemang. Det enklaste sättet att se om vi går plus på invandringen är sysselsättningsgraden för invandrade jämfört med infödda (egentligen bör distinktion göras mellan andra generationens invandrare och dem med infödda föräldrar också), där statistiken klart och tydligt visar en avsevärd skillnad i sysselsättning. Redan här är det helt självklart, om man inte är matematiskt efterbliven, att landet förlorar stort på invandringen i helhet. Har en grupp lägre sysselsättningsgrad så sänker de välfärden, punkt.
Ska vi även gå lite djupare i sysselsättningsgraden och börja titta på hur många som arbetar i privat kontra offentlig sektor så är det garanterat så att gruppen invandrare i högre grad är sysselsatta i offentlig sektor. Tittar vi vidare på olika typer aktivitetsstöd, lönebidrag, praktiker etc. så är invandrare även här garanterat överrepresenterade som andel av sysselsatta inom gruppen.
Deras, ofantlig dåliga, sysselsättningsgrad görs alltså ännu sämre av att de bidrar med färre skattekronor per sysselsatt än gruppen infödda.
Man får vara rejält oinsatt i grundläggande nationalekonomi för att komma till någon annan slutsats än att invandringen är en enorm förlustaffär för Sverige.
Tack för rättelsen, all kritik är välkommen, vi måste ju nå utvecklingen tillsammans.
Precis som du säger det räcker med att räkna på siffrorna det är väl dock det som världens mest skuldsatta folk (svenskarna) sällan gör och något man förmodligen oftast undflyr. De lilla ekonomiska kurserna jag läst har man nästan glömt bort allting i men jag har alltid haft en kritisk inställning till invandring överlag.
Jag kommer aldrig glömma den gång min ekonomilärare på gymnasiet frågade: "hur sänker man arbetslösheten?" varpå jag svarade: "Sänk invandringen." medans någon annan mumlade: "Sänk arbetsgivaravgiften... ".
Läraren medgav att bägge alternativen skulle fungera men jag förstår inte hur någon kan tänka så dumdristigt att ens föreslå sämre villkor för alla arbetare här genom sänkt arbetsgivaravgift. Då är det ju bättre att totalt prioritera sina egna och bevara standarden hög för de som jobbar, genom minskad invandring (import av arbetslöshet).
Citat:
Ursprungligen postat av
nin
Hur kan en ökad konsumtion av pengar som kommer från staten (dvs oss skattebetalare) ses som en vinst?
Det ses som en vinst hos företagare. Ju högre konsumtion man har desto mer pengar flödar det runt i samhället. Förlusten som äger rum här hos folket dock är ju att pengarna inte återgår till staten utan hamnar i fickorna på privatpersoner, Bert Karlsson t.ex. eller Johanssons snickeri, dessa betalar inte tillbaka allt med skatter och socialavgifter, dom betalar tillbaka enbart en bråkdel av dessa statliga pengar och här uppstår förlusten.
Den vallonska invandringen på 1600-talet var en riktig guldgruva för Sverige i jämförelse med dagens arbetslöshetsimport. Vallonerna var så gott som järnets folk, så duktiga att man kunde tro att deras BB var i smedjan. Denna expertis inom smide behövde Sverige och de vallonska stålet gav oss stora militära framgångar, det var så vi tjänade pengar. Trots detta var Vallonerna väldigt ortodoxa utav sig och man höll sig till sina egna (lika barn leka bäst). Man var noga med att inte beblanda sig med Svenskarna och den synen släppte inte förräns vi kommit in i 1800-talets Sverige.
Likadant är det när utländska ingenjörer kommer hit idag, det är en guldgruva om dessa får jobb direkt. Dom bidrar med skatter och konsumtion, är dom dessutom experter på sitt jobb kan de få företagen att blomstra. Det är så man tjänar pengar på invandring, brain drain inte unemployment import.