Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-07-07, 21:30
  #1
Medlem
puryeeahs avatar
Jag ska snart köpa ny kärra, tänkte lägga någonting emellan 35-65000kr.


Har scannat blocket i över ett halvår. De jag tittar allra mest på är: Bmw 330ci e46, Ford Mondeo ST220, Impreza WRX (01-ish), Bmw 540 e39, Bmw 530 e39, Civic Type R EP3, S60 T5, S60 2.5T Sport, V50/S40 T5 (helst AWD).

Ja, ni förstår vilken typ av bil jag är ute efter. Har just nu en 9-3 Aero 01 med steg 3. Vill ju inte att nästa bil ska kännas slö i jämförelse. Dock har den varit avställd ett tag då jag just nu har en S70 GLT som pendlarbil vilket kanske gör att de flesta känns kvicka sen


E46 325/328 går ju att få tag på riktigt fräscha exemplar för de pengarna, men känns lite på att jag kommer tröttna på effekten? 9-3 Aero med 2.8l V6 lockar lite då man enkelt kan få upp den till närmare 300hk, men.. mjeh vill helst ha RWD/AWD.


Lite luddigt skrivet nu men hade varit trevligt om någon kanske äger/har ägt någon av de nämnda bilarna och kan dela med sig lite. Rx8 skulle jag förövrigt gärna vilja ha, men lite "rädd" för wankelmotorn. Drar den så jäävla mycket som folk säger?


Tack på förhand.
Citera
2014-07-08, 08:50
  #2
Medlem
Hur ska bilen användas är ju då frågan? Sommarbil eller året runt bil? Enbart som lekbil eller vad? Kan du skruva nåt själv eller hur ser budgeten ut i övrigt?
Citera
2014-07-08, 09:21
  #3
Medlem
puryeeahs avatar
Ska ha den året runt, till jobbet och hela faderittan, jag är ingen superhöjdare på att meka men farsan har bilfirma så det är inga problem. Men vill inte ha någon gammal supra/300sx från 93 bara därför liksom. Även om sådana japsare säkert är roliga.

Gör inget om den drar hyfsat mycket, men smärtgränsen vid blandad körning går väl vid 1.2l milen ungefär.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback