Citat:
Ursprungligen postat av
matteyas
Missade du biten där jag nämnde att det inte finns en enda symbol i en dator? Ingen ström eller ström är vad som finns, och det finns där, utan att datorn vet vad 0 och 1 är.
Nej då, jag missade inte den biten, då service av hemelektronik är mitt ursprungliga gebit. Vad du missar dock, är att det du tror är en dator, inte kan göra någonting annat än värma upp rummet den står i utan någon form av mjukvara - och det är där du finner symbolerna, både det arabiskt grundade binära talsystemet och arabernas siffersystem.
Citat:
Ursprungligen postat av
matteyas
Jag kan ta de arabiska siffrorna och endast behålla 7 och 9. Jag kan låta symbolen 7 stå för talet 7. Jag kan låta symbolen 9 stå för talet pi. Likförbannat kan jag beskriva både talet 0, 1 och vilket som helst. Vi har att 7/7 är talet som 1 representerar. Vi har att 9-9 är talet som 0 representerar.
Vad du inte fattar är att hela ditt exempel är
grundat på det arabiska siffersystemet - har du problem att tänka utanför boxen?
Citat:
Ursprungligen postat av
matteyas
Än sen då? Varför blandar du in "från start" och "något man redan har"? Matematik är tidsoberoende, det finns ingen start. Man har ingenting i matematik heller.
Matematik må vara tids- eller följdoberoende - men det är inte siffer- eller nummersystemen.
Citat:
Ursprungligen postat av
matteyas
Håller du med om att I-I representerar precis samma tal som 0 representerar i vårt siffer- och talsystem?
Jodå, den romerska beräkningen I-I resulterar i det tal som i det arabiska siffersystemet kommit att kallas för noll.
Citat:
Ursprungligen postat av
matteyas
Näe. Du pratar om koncept som matematiker inte tar med alls.
Det handlar om att kunna tänka utanför boxen och se till hur matematiker i romarriket räknade och tänkte. De började inte med total tomhet eller absolut ingenting i sitt sätt att räkna då deras nummersystem inte hade sin början i.o.m. ingenting.
Citat:
Ursprungligen postat av
matteyas
Aha. Så det är mer vuxet/moget/vaket att bli en religiös fanatiker än att hålla sina åsikter (om man nu alls ska envisas med att ha några...) rörliga?
Sedan när blev man en religiös fanatiker bara för att man vuxit upp och skapat sig självbestämda åsikter? Klart som 17 (som förövrigt sägs komma utav att man var sjutton till antalet i ett vindragarlag i staden) man är mer mogen och vaken om man själv har bestämt sig och sina åsikter än det att vara oseriöst
velande. Detta utesluter dock inte att man har omdöme nog att kunna ändra sig om det visar sig att man har haft fel.
mvh
Mattias