Hej.
Om det var så att husdjuren plötsligt försvann, skulle vi då kunna få tillräckligt mycket mat så att den räckte åt hela världens befolkning?
Det är ju ett att faktum de flesta i västvärden äter för mycket och att folk svälter i stora mängder i andra delar av världen. Det är också ett faktum att husdjur är extremt populärt. Jag skulle påstå att i genomsnitt har varje familj i världen ett husdjur; må det vara en hund, en häst eller en dvärghamster. Hur mycket mat går det åt till för att mätta dessa djur?
Enligt den här sidan finns det runt 525 miljoner hundar
http://m.psychologytoday.com/blog/ca...e-in-the-world. Hur myrket mat äter inte dom? Hur många hästar finns det och hur mycket mat äter inte dom?
Om man tog all råvaror som hade gått åt till att göra djurmat och istället lagat vanlig mat med de produkterna så hade det självklart blivit väldigt mycket mat. Om man t.ex. använde åkrarna där man odlar halm för att föda hästarna och istället odlar annat spannmål på de åkrarna skapas det också mycket mat.
Att fördela maten hade varit svårt, men faktum kvarstår att om mer mat hade funnits hade det i sig lett till lägre priser och då hade fler haft råd med det.
Man kan ju tycka att man bara kan skapa mer åkrar men det är så att nästan all mark som det går att odla på odlas redan på.
Med detta sagt så gillar jag djur men man måste ändå kunna vara kritisk och se att husdjur kanske är ett stort globalt problem. Hur ser ni på det?